• Patronka

    Bł. Matka Marcelina Darowska założycielka Zgromadzenia
    Sióstr Niepokalanekgo Poczęcia NMP

O naszej założycielce

Błogosławiona Marcelina z Kotowiczów Darowska

Matka Marcelina urodziła się 16 stycznia 1827 r. w Szulakach na obecnej Ukrainie, w polskiej rodzinie ziemiańskiej. Już jako mała dziewczynka przejawiała szczególny dar modlitwy i pragnęła żyć tylko dla Boga. Tego nie mógł zrozumieć jej ojciec, mimo że łączyła go z córką głęboka miłość. Gdy poważnie zachorował, wymógł na Marcelinie obietnicę, że założy rodzinę. 


2 października 1849 r. Marcelina poślubiła Karola Darowskiego. Po trzech latach szczęśliwego życia rodzinnego umarł nagle Karol, a w rok później – dwuletni synek Józef. Marcelina pozostała z kilkunastomiesięczną córeczką i w cierpieniu, które ją dotknęło, odczuła wyraźny znak Boży, aby poświęcić się życiu zakonnemu. W 1854 r. spotkała w Rzymie o. Hieronima Kajsiewicza, zmartwychwstańca, który zapoznał ją z Józefą Karską. Połączyło je wspólne dzieło: Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. Józefa Karska zmarła w 1860 r. 


Trzy lata później Matka Marcelina przeniosła Zgromadzenie na ziemie ojczyste, gdzie w Jazłowcu, na terenie archidiecezji lwowskiej, założyła pierwszy klasztor sióstr niepokalanek wraz z zakładem naukowo – wychowawczym dla dziewcząt. Wkrótce stał się on znaczącym ośrodkiem kultury i pogłębionej religijności. 



Duch Marceliny Darowskiej promieniował poprzez kolejne fundacje Zgromadzenia: w Jarosławiu (1873 r.), Niżniowie (1883 r.), Nowym Sączu (1896 r.), Słoninie (1907 r.), Szymanowie k. Warszawy (1908 r.). W 1872 r. napisała regułę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek, w której jasno określiła jego charyzmat.  Opracowała własny system dydaktyczno – wychowawczy. Ukazywała dziewczętom ich powołanie i wagę zadań społeczno-narodowych. Podjęła dzieło wychowania kobiety w przekonaniu, że od tego zależy odrodzenie rodziny. Była przekonana, że jeżeli rodzina będzie silna Bogiem, to Ojczyzna zmartwychwstanie. Nie doczekała się niepodległości Polski. Zmarła 5 stycznia 1911 r. w Jazłowcu i tam została pochowana. 

Arcybiskup Józef Teodorowicz w przemówieniu przy jej trumnie powiedział, że całe jej życie można zamknąć w jednym zdaniu św. Pawła: „Żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus”. Papież Jan Paweł II wyniósł ją do chwały ołtarzy w dniu 6 października 1996 r. Jej dzieło trwa – siostry nadal prowadzą pracę wychowawczą w szkołach średnich, gimnazjach, szkołach podstawowych i przedszkolach. Katechizują także młodzież i dzieci w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi.

20 lat
Działalności edukacyjnej

Dyrektor szkoły
Siostra Leonarda

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Życzenia - Wielkanoc 2025

Życzenia - Wielkanoc 2025

"Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany." (Rz 5,5)
Czytaj więcej
Wycieczka 1a do Teatru Lalka

Wycieczka 1a do Teatru Lalka

W dniu 16 kwietnia klasa 1a wybrała się na niezwykłą wycieczkę do Teatru Lalek, aby obejrzeć spektakl „Krawiec Niteczka”.  Już na samym wejściu dzieci były zachwycone kolorowymi dekoracjami. Zajęliśmy miej...
Czytaj więcej
Barbara Konarska - I miejsce

Barbara Konarska - I miejsce

w kategorii wagowej do 32 kg
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Prywatną Szkołę Podstawową nr6 Siostr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.30 do 15.30

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy