Klasa 2c w Zamku Królewskim

Klasa 2c na lekcji w Zamku Królewskim 


23 kwietnia klasa 2c pojechała na wycieczkę do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną pt. "Jak ubierano się na królewskim dworze".  


Dowiedzieliśmy się, że w XVIII wieku noszono eleganckie kontusze, fraki i piękne suknie. Pani przewodnik wytłumaczyła dzieciom czym się różni strój polskiego szlachcica od modnisia francuskiego. Oglądając postacie na portretach oraz obrazach Canaletto uczniowie byli w stanie ocenić status społeczny, zamożność, a także poglądy polityczne ówczesnych mieszkańców Warszawy. W XVIII wieku modne były białe peruki, na które elegantki zakładały duże kapelusze ozdobione kwiatami, natomiast mężczyźni czarne, trójkątne kapelusze, zwane trójgraniastymi. Zazwyczaj nie zakładali ich na głowę, lecz nosili pod pachą, ponieważ mieli na włosach biały puder, który brudził kapelusze oraz fraki.  


       Strój kobiety składał się z długiej białej koszuli, na którą zakładała stelaż, białą halkę oraz spódnicę sukni. Jej sylwetkę modelował mocno zawiązany gorset, lekkości natomiast dodawała wierzchnia suknia zapinana z przodu. Prawdziwa dama nie mogła mieć opalonej skóry. Twarz pudrowała, żeby była blada. Na spacer zakładała kapelusz oraz rękawiczki. Suknie magnatek i szlachcianek szyte były z materiałów jedwabnych, m.in. niebieskich, różowych, zielonych, wzorzystych, a także gładkich.  


     Strój szlachcica składał się z długiej białej koszuli, spodni, żupana, kontusza, 4 metrowego pasa oraz futrzanej czapki ozdobionej piórami drapieżnych ptaków. Mężczyźni wzorujący się na modzie francuskiej nosili białe pończochy, spodnie do kolan, kamizelki, żaboty, fraki. Ubrania ozdabiali drogimi guzikami. Czasami płacili nimi. Za jeden guzik wykonany z kamienia szlachetnego mogli kupić nawet całą wieś. Tu wspomnę, że w XVIII wieku były bardzo modne koronki. Ludzie nie dbali o higienę. Sam król kąpał się raz na dwa tygodnie.  

      Ogromną frajdę sprawiło dzieciom przymierzanie strojów, butów oraz peruk z tamtej epoki. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji muzealnej.  Chętnie zadawali pytania.  


    Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku jak i zachowane oryginalne przedmioty oraz obrazy zachwycały uczniów. Największe wrażenie zrobiła na dzieciach Sala Tronowa, w której dominuje złoto i czerwień. Podziwiały oryginalny, królewski tron z baldachimem udekorowanym 83 orłami ręcznie wyhaftowanymi.  

Po opuszczeniu zamku udaliśmy się na lody.  Zmęczeni pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.  

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu z j. francuskiego KALIGRAM

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu z j. francuskiego KALIGRAM

Bajki Jean de La Fontaine’a. Z radością informujemy, że Helena Mieczkowska z kl. 8b uzyskała tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu KALIGRAM 2025 – bajki Jean de La Fontaine’a – XIV edycja – w kategorii w...
Czytaj więcej
Rocznica I Komunii Świętej 2025

Rocznica I Komunii Świętej 2025

„W sercu się nie mieści, co każdy z nas czuje, kiedy do duszy dziecka Pan Jezus wstępuję” – to pełne uwielbienia zdanie nosił w sobie każdy, kto 1 czerwca w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przystąpi...
Czytaj więcej
Gala laureatów konkursów kuratoryjnych

Gala laureatów konkursów kuratoryjnych

Czytaj więcej

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Prywatną Szkołę Podstawową nr6 Siostr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy