ŻYWE LEKCJE HISTORII
Od lat w naszej szkole odbywają się Żywe lekcje historii. W tym roku również nie mogło ich zabraknąć. 6 i 7 lutego sala widowiskowa zamieniła się w wehikuł czasu, który pozwolił przenieść się naszym uczniom w dalszą i bliższą przeszłość.
W poniedziałek uczniowie klas siódmych i ósmych przenieśli się do czasu II wojny światowej. Pan Michał Rychlicki przybliżył genezę wybuchu wojny, przedstawił sytuację geopolityczną w jakiej znajdowała się Polska, opowiedział o sytuacji społeczności żydowskiej i wydarzeniach znanych jako zbrodnia katyńska. Uczniowie mogli zobaczyć repliki różnorodnej broni używanej w czasie wojny, umundurowanie żołnierza polskiego, sowieckiego i niemieckiego a także lotnika RAF-u, w strukturach których walczyły polskie dywizjony.
Piąto- i szóstoklasiści przenieśli się w czasy XVI - i XVII - wiecznej Polski i dowiedzieli się czym była demokracja szlachecka, co to znaczy „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”, jak przywileje szlacheckie wpływały na pozycję króla i szlachty w państwie. Pan Michał opowiedział też o wojnach, które Polacy toczyli w XVII wieku, zwłaszcza o potopie szwedzkim.
We wtorek wehikuł czasu przeniósł nas do średniowiecza. Uczniowie klas pierwszych i drugich poznali życie codzienne rycerza, dowiedzieli się kim był paź a kim giermek, jakie mieli zadania i od czego zależało czy będą pasowani na rycerza.
Dla uczniów klas trzecich i czwartych Pan Michał przygotował pokaz o Mieszku I i Wikingach. Dzieciaki poznały zwyczaje panujące na dworze pierwszego władcy Polski, zobaczyły, jak się wtedy ubierano, jakiej broni i przedmiotów używano. Dowiedzieliśmy się też o przypuszczalnych związkach Polan z Wikingami i ich wpływach na terenach Polski.
Najciekawszą częścią tych zajęć jest zawsze możliwość wcielania się uczniów w role, przebieranie w stroje, odgrywanie scenek. Tak było i tym razem.
Bardzo dziękujemy za tegoroczne pokazy i już dziś zapraszamy i czekamy na spotkanie w przyszłym roku.












