Była, jest i będzie…
9 listopada odbyło się przedstawienie przygotowane przez klasy 7b, 5a i 5b. Tego dnia sala widowiskowa była dwukrotnie wypełniona po brzegi - rano o 9.15, a następnie o 14.30. W ten sposób uczniowie uczcili zbliżające się Święto Niepodległości i lepiej przygotowali do jego obchodów.
Inscenizację otwierała scena współczesna – dwaj koledzy rozmawiali o tym, co mają jeszcze do przygotowania do szkoły. Jeden z nich – Antek - zapomniał o wypracowaniu i teraz w pośpiechu szukał inspiracji do swojej pracy z języka polskiego na temat patriotyzmu i troski o Ojczyznę. W swoim podręczniku znalazł tekst przemówienia ks. Piotra Skargi, ale podczas tej lektury zasnął, tym samym przeniósł widza w odległe czasy.
Na scenie pojawił się bowiem duch przeszłości, który pomógł mu zrozumieć trudną historię swojego narodu. W przedstawieniu zostało przywołanych wiele postaci, scen ze sztuki i literatury polskiej. Było to m.in. „Kazanie Skargi” Jana Matejki i „Stańczyk” tego samego artysty. Przejmująca była modlitwa ks. Skargi przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, a następnie jego słowa skierowane do polskich elit i Polaków, by ojczyźnie służyć „swoich pożytków zapomniawszy”.
Niestety, nastąpił upadek Polski – przedstawiony jako niesamowicie sugestywny, piękny taniec klasy 5b. Po nim dziewczyny w czarnych sukienkach i postacie z różnych lat czasów zaborów wyrazili żal po tej stracie. Aktorzy ukazali kartki z datami powstań narodowych, które po odwróceniu odsłoniły napis POLSKA.
Kolejny akt przedstawienia to postać Józefa Piłsudskiego i towarzyszących mu legionistów. Dowódca podniósł Polskę z jej przeszło wiekowego snu, by odtańczyć zwycięskiego poloneza – ten taniec wspaniale wykonała klasa 5a.
Spektakl wzbogaciły pieśni „Mury” z akompaniamentem gitar klasycznych, „Legiony”, a także „Żeby Polska”. Dzięki stylowym strojom, dopracowanym rekwizytom i scenografii program trafił do serc i wyobraźni publiczności. Tło scenografii było granatowe z białymi brzozami, gubiącymi liście w kolorach polskiej flagi. Wspaniałym elementem dekoracji był barokowy ołtarz, przed którym modlił się ks. Skarga.
Po godzinnym występie widownia nie żałowała braw. Zarówno młodsi uczniowie, młodzież, rodzice byli pod wrażeniem przedstawionych treści. Skąd taka opinia? Nikt nie zasnął. Nie to, co nasz bohater, Antek …
Obydwa spotkania z ojczystą historią zakończyło odśpiewanie Hymnu Polskiego i słowa podziękowania Siostry Dyrektor.
Tego dnie, po występie o 14.30 miało miejsce ważne wydarzenie - debiut chóru szkolnego pod batutą pani Teresy. Występ ogromnej ilości dziewcząt i chłopców zrobił niezwykłe wrażenie - zespół wykonał pieśni patriotyczne.
Ważnym akcentem patriotycznych obchodów Święta Niepodległości w szkole było wspólne wykonanie Hymnu w dniu 10 listopada na tle dekoracji pełnej biało-czerwonych liści.
( materiał powstał na podstawie prac Zuzi i Hani Parafiniuk)





















