Mistrzostwa Szkół Niepublicznych

„Dobry szachista ma zawsze szczęście” (José Raúl Capablanca)

Słowa kubańskiego mistrza niezwykle trafnie podsumowują wynik osiągnięty przez uczniów naszej szkoły w Drużynowych Mistrzostwach Warszawy Niepublicznych Szkół Podstawowych rozegranych 1 kwietnia w SSP nr 2 STO na warszawskiej Białołęce. Zespół (I) PSP nr 6 Sióstr Niepokalanek im. bł. m. Marceliny Darowskiej w składzie: Sebastian Lesik, Mikołaj Szaniawski, Witold Swacha i Zofia Stankiewicz pewnie pokonał przeciwników i zajął pierwsze miejsce nie tylko drużynowo, ale i indywidualnie na trzech z czterech szachownic (uzyskując 7 punktów w 7 rundach). U boku starszych kolegów ambitnie stała druga drużyna: Piotr Nowatkiewicz, Leon Zalewski, Franciszek Stankiewicz i Antonia Musz, zdobywając kolejne szlify turniejowe. Po 6 rundach byli na miejscu 3, jednak zabrakło doświadczenia i ostatecznie ukończyli zawody na 5 miejscu.

Przywołana sentencja Capablanki to żartobliwe nawiązanie do rozmów kuluarowych, gdzie raz po raz słyszeć się dało rozemocjonowane szepty, jak to przeciwnik „miał szczęście” 😉 Tymczasem szachy to gra niespotykanie… sprawiedliwa. Rzeczone mityczne „szczęście” nie jest zaś niczym innym niż sumą doświadczenia, godzin treningu i dojrzałości sportowej okraszonej szczyptą talentu. W czasie rozgrywki jesteś ty i szachownica. To ty ponosisz niepodzielną odpowiedzialność za swe decyzje, tobie przyniosą one gorycz porażki lub słodycz triumfu. I niezależnie od rozstrzygnięcia partii, w ogólnym rozrachunku to ty wygrywasz swój rozwój. Szachy to gra błędów - twoich lub przeciwnika. Twoja w tym głowa, abyś to nie ty zbłądził.

Po raz kolejny potwierdziło się także, że spotkania w zaprzyjaźnionym gronie Rodziców i Opiekunów, w atmosferze święta sportowego i zdrowej rywalizacji, mają niezaprzeczalną rolę integracyjną, wspólnototwórczą. Był czas na twórczą wymianę myśli, nie brakło miejsca na żart, znalazła się też przestrzeń na „długie Polaków rozmowy”. Do domów wracaliśmy pełni nowych wrażeń, bogatsi o doświadczenia nie tylko sportowe, ale też życiowe, w poczuciu dobrze spędzonego czasu.

Dzieciaki już się sposobią do kolejnych zmagań, zarówno drużynowych, jak i indywidualnych. Dziękujemy.

Sekcja szachowa Klubu SNU

Wyniki: http://chessarbiter.com/turnieje/2023/tdr_1002/results.html?l=pl&tb=202_

fb.me/szachysnu

szachysnu@gmail.com