Kabacki Turniej Szachowy u Niepokalanek

„Oto dzieci, o których przyszłość możemy być spokojni” – chciałoby się rzec, parafrazując sentencję Paula Morphy’ego. I rzeczywiście, wnioski z rozegranego w sobotę 17 września I Kabackiego Turnieju Szachowego u Niepokalanek, zdają się w pełni potwierdzać to przekonanie. Obserwując zmagania naszych szachistów, wysiłek intelektualny malujący się na ich twarzach, konsekwentne dążenie do wygranej, ale i wzajemną życzliwość, uśmiechy ukradkowe i te całkiem jawne, a przede wszystkim nieskrępowane szaleństwa w przerwach między rundami mogliśmy być pewni, że był to dobry, wartościowy czas.


Szachy w naszej szkole mają długą już tradycję, zawsze gościnnie witane i doceniane przez Siostrę Dyrektor Leonardę, Rodziców i samych młodych adeptów królewskiej gry, jednak w nowej, otwartej formule turniejowej spotkaliśmy się po raz pierwszy.


W szranki stanęło 39 zawodników, w trzech grupach zhierarchizowanych wg kryterium mocy gry, mając w perspektywie dystans 6 rund. Co godne podkreślenia, za zachętą koordynatora, Tomasza Stankiewicza, wyzwanie podjęła także pokaźna grupa dorosłych. A korzyść z tego obopólna: dzieci widząc zaangażowanie rodziców i wytrawnych graczy turniejowych w sposób naturalny dążą do naśladowania, czują się rozumiane w swych emocjach i dowartościowane w swych decyzjach, z kolei rodzice mieli niecodzienną okazję zakosztowania rzeczywistości gry turniejowej, tak odmiennej od towarzyskich rozgrywek w zaciszu domowym; z całym bagażem interakcji między graczami, presji czasu i pewnie nierzadko obawy przed nadszarpnięciem prestiżu.


Nad przebiegiem rozgrywek czuwał trener, sędzia Paweł Sujkowski.


W grupie A triumfował Maksymilian Kuś (5,5 pkt), przed Piotrem Wołochowiczem (5 pkt) i Witoldem Swachą (4 pkt).


W grupie B najlepszy okazał się Michał Grzegrzółka (5 pkt), wyprzedzając Adama Zalewskiego (5 pkt) oraz Aleksandrę Swachę (4,5 pkt) i Szymona Cierlika (4,5 pkt). W tym miejscu warto wyjaśnić, że w systemie szwajcarskim o zajmowanej pozycji, w przypadku takiej samej liczby tzw. dużych punktów decydują kolejne kryteria, tak że różnice między zawodnikami bywają dość dyskretne.


I wreszcie grupa C, w której zwycięstwo, z kompletem punktów odniosła Antonia Musz (6 pkt), a drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Stanisław Pimpicki (4 pkt) oraz Juliusz Starck (4 pkt).


Ceremonii dekoracji przewodniczyła siostra Dyrektor, turniej współfinansowała Dzielnica Ursynów.


Trzem najlepszym zawodnikom w każdej grupie wręczono piękne puchary, a najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy. Rozlosowano trzy cenne nagrody rzeczowe (starannie dobrane, mądre i pasjonujące gry planszowe), każdy otrzymał książkę z zadaniami szachowymi.


Nie wyniki czy nagrody są jednak najważniejsze, a bezcenne doświadczenie oraz kształtowanie charakteru i postaw; szacunku do każdego przeciwnika, umiejętności radzenia sobie z przegraną, zdrowego poczucia własnej wartości. Turniej zapisał się bowiem w pamięci obecnych nie tylko jako impreza perfekcyjna pod względem organizacyjnym (wielka zasługa koordynatora i wspomagających rodziców), utrzymana na najwyższym poziomie sportowym (ukłony dla sędziego), ale też ze względu na niepowtarzalną atmosferę: łącząca w idealnych proporcjach klimat święta rodzinnego z emocjami rywalizacji. Czekamy na ciąg dalszy.


Wyniki: https://bit.ly/turniejkabacki

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy