Klasy 5a i 5b w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej
19 marca 2026 r. klasy 5a i 5 b miały wizytę w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Sejm stanowi niższą izbę polskiego parlamentu. Składa się on z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od makiety Sejmu i dowiedzieliśmy się, że kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej to zespół budynków znajdujący się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 4/6/8 oraz ul. Wiejskiej 1 i jest użytkowany przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Budowa kompleksu rozpoczęła się po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918.
Następnie nasza Pani przewodnik zaprowadziła nas na galerię sali posiedzeń Sejmu. Wyjaśniła nam jak przebiega proces legislacyjny, od zgłoszenia projektu ustawy po jej uchwalenie. Mogliśmy zadawać też różne pytania. Potem udaliśmy się do holu głównego, gdzie mogliśmy zobaczyć tablicę upamiętniającą posłów poległych w czasie II wojny światowej.
W trakcie naszej wizyty widzieliśmy też różne osoby publiczne. Pan poseł Andrzej Grzyb zapytał nas z jakiej jesteśmy szkoły, pochwalił nasze mundurki szkolne i życzył nam przyjemnej wycieczki i dobrego końca semestru.
Wizyta w Sejmie była dla nas ogromnym przeżyciem, teraz mogliśmy zobaczyć jak pracują nasi przedstawiciele, dowiedzieć się, że demokracja to prawo i ogromny obowiązek wszystkich obywateli.




