Powstanie warszawskie klasa 6b

80 rocznica Powstania Warszawskiego

Przedstawienie klasy 6b


„Nocą, gdy miasto odpłynie w sen trzeci,

a niebo czarną przewiąże się chmurą,

wstań bezszelestnie, jak czynią to dzieci,

i konchę ucha tak przyłóż do murów. 

 

Zaledwie westchniesz, a już cię doleci

z samego dołu pięter klawiaturą

w szumach i szmerach skłębionej zamieci

minionych istnień bolesny głos chóru.”

Tadeusz Gajcy „Śpiew murów”


W przeddzień  rocznicy kapitulacji Powstania Warszawskiego, we wtorek  1 X klasa 6b miała okazję, by  historię powstania przybliżyć innym uczniom i swoim  rodzinom. Uczniowie przygotowali inscenizację pt. „Dzieci Warszawy”, której scenariusz napisała Barbara Skowron. Reżyserią sztuki zajęły się s. Edyta i Barbara Skowron. Piosenki  zostały przygotowane przez Annę Skrzypek. Scenografia  to dzieło Agnieszki i Piotra Szambelan. Uczniowie  samodzielnie przygotowali stroje do występu,  wielu założyło mundurki harcerskie, wzbogacając je o biało-czerwone opaski.

Trzykrotny występ zgromadził całą szkołę. Najpierw o godz. 11 przyszła najmłodsza widownia (klasy 1-4), starsi uczniowie obejrzeli sztukę o 13.50,  a rodzice  i goście o 16.  Uczniowie  z dumą zaprezentowali program, który pokazywał, jak  współczesna bohaterka  - Julia -  z niechęcią odnosi  się do idei upamiętniania powstania, mimo że  w Warszawie żyje. Dopiero znalezienie tajemniczego notesu  z czasów powstania  i wspólna z kolegą jego „lektura” pozwalają jej poznać trudy i cierpienia  rówieśników  sprzed 80 lat. Zobaczyła, jacy to byli wspaniali młodzi ludzie -  jak cierpliwie znosili chłód, głód i niewygody, a potrafili się  cieszyć każdą chwilą wolności.  Jacy byli solidarni i wspaniałomyślni.

Na scenie ukazali się młodzi ludzie, którzy przyjęli obowiązki łączników,  gazeciarzy, sanitariuszek, listonoszy, tacy, którzy poszukiwali bliskich i samotni, szukający miejsca  dla siebie. Najbardziej przejmujące były opowieści  o ewakuacji kanałami, opowieść o tym, jak długo trwała   najkrótsza nawet trasa kanałowa – w ciemności, zaduchu, ciasnocie, w poczuciu  stałego zagrożenia. Publiczność zachwyciły  śpiewane piosenki  „Warszawskie dzieci”, „Warszawianka”, „Pałacyk Michla”, a najbardziej  chyba poruszyła serca piosenka śpiewana  na trzy głosy -  „Dziś idę walczyć, Mamo”. Występ bardzo wzbogaciły utwory grane  na instrumentach przez uczniów -  Klara zagrała na skrzypcach, Mateusz  na gitarze, a Stanisław  na pianinie.  Sztuka zmieniała tonację i atmosferę, poruszała  sprawy trudne  i lżejsze,  miłe.  Wzruszały wiersze recytowane  w trakcie występu o Warszawie, losie  łączniczki, śmierci piętnastolatka.

W scenie finałowej  do współczesnych nastolatków przemówiła autorka wspomnień, Jaga Borowska,  zachęcając do miłości  i szacunku  wobec swojej Ojczyzny, a równocześnie prosząc  o pamięć  o  tym pokoleniu, które  za Warszawę przelało krew.

Klasa 6b w pełni zasłużyła  na brawa, którymi nagrodziła  je  publiczność po każdym występie. Usłyszeli, że  swoim występem  poruszyli  serca  widowni  i przekazali innym młodym warszawiakom prawdę  o  obowiązku, jaki wynika z życia w tym nieujarzmionym  mieście.

„Słuchaj tych głosów, boś po to szczęśliwie

ocalon został w tragicznej potrzebie,

byś chleb powszedni łamał sprawiedliwiej

i żył za tamtych, i za siebie lepiej.

Jak nie kochać strzaskanych tych murów,

tego miasta, co nocą odpływa,

kiedy obie z greckiego marmuru —

i umarła Warszawa, i żywa.”

Tadeusz Gajcy „Śpiew murów”


Piękne  było zakończenie pierwszego występu -  obecna wówczas s. Marcina przeczytała słowa żyjącego w Stanach Zjednoczonych   weterana powstania warszawskiego, który  słowa te skierował  do młodych artystów, prosząc ich, by byli  dumni ze swego chrześcijańskiego i polskiego dziedzictwa. Ono w żadnym wypadku  nie ogranicza,  a odwrotnie – niesłychanie  ubogaca!

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Niepubliczne Przedszkole Sióstr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy