Żywa lekcja historii

Dziewiętnastego lutego w szkole odbyła się żywa lekcja historii pod tytułem "Mieszku, ty Wikingu". Opowiem wam o niej w tym opowiadaniu. 

Kiedy przyszedłem do szkoły, wszyscy stali przed klasą ustawieni w pary oprócz Kai. Zostawiła swój plecak w klasie i poszliśmy do sali widowiskowej. Tam miała odbyć się lekcja. Wszyscy byliśmy podekscytowani. Pan od historii przyniósł rozmaite skarby: zbroję kopertową, która wyglądała jak skórzana, posąg Świętowita, odzienie bojowe Wikinga, zbroję Mieszka Pierwszego i inne rzeczy. 

Najpierw pan Michał zaczął od wprowadzenia: co to jest patriotyzm i co tak naprawdę oznacza krzyż w wojsku. Dowiedziałem się, że krzyż w wojsku oznacza bohaterstwo  
i oddanie Ojczyźnie. 

Potem pan Michał z humorem świetnie opowiadał o życiu Słowian i Wikingów na co dzień, a także o ich wierzeniach. Wspomniał, że u Słowian po obrzędzie postrzyżyn chłopiec przechodził pod opiekę ojca. Mówił także o historii chrztu Polski. Zajęcia przeplatane były scenkami. Wszystkie dzieci dobrze się bawiły. 

Była to wspaniała lekcja historii. Szkoda, że nie ma ich więcej w roku szkolnym. 

 

Leonard Wójcik kl. 3a 

 

Żywa lekcja historii oczami czwartoklasisty 

19 II 2024 r.  

Żywa lekcja historii w  klasach czwartych i piątych dotyczyła dziejów Bolesława Chrobrego. „Zebrane klasy usłyszały  o Mieszku I  - napisał w swojej relacji Franek K. z kl. 4a – jaki był, co ważnego  zrobił. Później pan zaczął uczniów zapraszać, przebierać w stroje i historia pokazana została poprzez scenki. Pan Michał opowiedział o samym Bolesławie Chrobrym – synu Mieszka I. Pan wyjaśnił, że Bolesław miał trudne życie. Na początku umarła mu matka (Dobrawa), a jego druga matka Oda, razem z  dwoma zwolennikami uknuła spisek przeciw Bolesławowi. Lecz jej się to nie udało.  Karą dla Ody  było wypędzenie z kraju.    

Kiedy św. Wojciech  zginął podczas  swojej misji  w kraju Prusów, Bolesław zaprosił cesarza Ottona  na  pielgrzymkę  do grobu świętego. Pan opowiedział  uczniom  o  tym spotkaniu. Lekcja skończyła się  ubieraniem kolegów  w zbroje. Zajęcia były świetne  i bardzo interesujące.” 

Wielu uczniów  zapamiętało  mnóstwo szczegółów  związanych  z prezentowanymi  strojami, a  udział  w scence był przedmiotem  zazdrości  innych uczestników spotkania. Taka  formuła lekcji  historii  cieszy się  ogromnym zainteresowaniem  i bardzo podoba się  uczniom, którzy po latach pamiętają, kogo  i do jakiej  roli  zaprosił pan Michał.  

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Maciej Musz z klasy 6a został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…” zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Archiwa Państwow...
Czytaj więcej
Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24

Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24

Dziewiętnastego marca grupa teatralna "Marudy" wzięła udział w XXIX Mazowieckim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24. Spektakl pod tytułem "Pierwszy dzień wiosny" został doceniony przez juroró...
Czytaj więcej
Finalista Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego

Finalista Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego

Z radością   informujemy, że Maksymilian Kuś uczeń  kl. 8a  został  finalistą  KuratoryjnegoKonkursu Fizycznego.
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy