Zielona szkoła klas 4a i 4b
W poniedziałek 13 maja około godziny ósmej rano kl. 4A i 4B wyjechały na zieloną szkołę do Gdyni. Podróż trwała dość długo, jednak upłynęła w sympatycznej atmosferze. Po dotarciu do ośrodka, Sióstr Służebniczek NMP, zjedzeniu smacznego obiadu i rozlokowaniu się w pokojach, wyruszyliśmy na pobliską plażę. Po spacerze w czasie, którego mogliśmy podziwiać piękne widoki, przyszedł czas na odpoczynek i sen.
We wtorkowy poranek z radością pojechaliśmy do Gdańska. Po tym mieście oprowadzała nas Pani przewodnik, która w sposób barwny i angażując uczniów po przez poprowadzenie gry miejskiej, wprowadziła nas w historie Gdańska. Mogliśmy poczuć się jak XVII w. kupiec gdański dobijający targu przed Dworem Artusa. Stojąc przed Fontaną Neptuna w wyobraźni powitać króla polskiego odwiedzającego to wyjątkowe miasto. Poczuć ogrom Kościoła Mariackiego podziwiając największy XV w. zegar astronomiczny na świecie. Następnie po krótkim odpoczynku i zjedzeniu gofrów w urokliwym otoczeniu gdańskich kamienic, pojechaliśmy z naszą Panią przewodnik na Westerplatte. Została nam przybliżona historia heroicznej obrony tego niezapomnianego miejsca.
Następnego dnia w środę ciesząc się piękną pogodą wyruszyliśmy do Rewy. Na plaży zjedliśmy drugie śniadanie, a uczniowie skorzystali z czasu przeznaczonego na zabawę. Po dość długim spacerze brzegiem morza, dotarliśmy do molo w Mechelinkach, tam mieliśmy czas na zdjęcia, odpoczynek i zjedzenie smacznych lodów. Zregenerowani pojechaliśmy do Muzeum Miasta Gdyni. Gdzie oprowadzono nas po wystawie Gdynia dzieło otwarte. Zapoznaliśmy się z historią powstania tego miasta, które wybudowano na podwalinach wsi w przeciągu zaledwie dwóch dekad.
W czwartek uczniowie odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które gromadzi eksponaty związane z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej „Tradycje i zwyczaje marynarskie’’. Kolejnym punktem zwiedzania był ORP „Błyskawica”. Dzieci mogły zapoznać się z wyposażeniem pokładu okrętu od rufy do dziobu, przyjrzeć się artylerii okrętowej, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. Po zejściu pod pokład zajrzały do pomieszczeń marynarskich, kotłowni i maszynowni. Po sporej dawce wrażeń przyszedł czas na odpoczynek, zjedzenie smacznych gofrów, a później zakup pamiątek. Tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja, rejs statkiem po porcie w Gdyni, płynąc przez około godzinę, podziwialiśmy morskie krajobrazy i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
W piątek po wczesnym obiedzie i podziękowaniach cała nasza grupa wyruszyła w drogę powrotną do Warszawy. Wróciliśmy bezpiecznie, pełni nowych doświadczeń i miłych wspomnień.