Śladami wielkich Polaków

W piątek 20 X klasy 8a i 8b mogły się uczyć w miejscu niezwykłym – w miejscu, w którym nasza młodzież spotkała niezwykłych nauczycieli i wielkich Polaków – św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Wyszyńskiego. Wizyta w muzeum przy Świątyni Opatrzności trwała 3 godziny, które minęły błyskawicznie, a nawet pozostawiły uczucie niedosytu.

 

Uczniowie mieli okazję poznać koleje życia dwóch niezwykłych ludzi. Stefan Wyszyński urodził się jeszcze w czasach zaborów, jako poddany carów, ale dojrzewał w patriotycznej, głęboko wierzącej polskiej rodzinie, a ojciec był dla niego wzorem i nauczycielem polskości. Młodszy o 20 lat Karol Wojtyła to dziecko pierwszych lat niepodległości - euforii i entuzjazmu Polaków, ale i widma wojny polsko-bolszewickiej, kruchości tej odzyskanej Polski. Także ojciec wpaja Karolowi wiarę i patriotyzm. Obaj bohaterowie tracą swoje mamy w wieku 9 lat, więc ich więzi z ojcem są wyjątkowo głębokie.

W kolejnych salach uczniowie śledzili z zainteresowaniem zarówno losy Polski jak i Patronów muzeum. Niezwykle trudne były czasy, w których kształcili się i działali. II wojna światowa, a potem czasy stalinizmu, komunizmu. Sala, w której słychać swoisty filmowy dwugłos I sekretarza partii i Prymasa Tysiąclecia, wywiera silne wrażenie na odbiorcy. Z jednej strony przemawia polityk, który dzieli naród, oskarża, osądza Kardynała, z drugiej Prymas, który nawołuje do zgody, miłości, współpracy, wierności przykazaniom. „Będziesz miłował” - te słowa na skrawku spalonej kartki z płonącej Warszawy dostały się do rąk ks. Stefana w sierpniu 1944 r. i stały się jego życiowym drogowskazem, postulatem realizowanym w każdej rzeczywistości.

Komunizm zachwiał się i upadł właśnie dzięki Miłości i działaniu Ducha Świętego, którego tak potężnie wezwał na Placu Zwycięstwa Jan Paweł II w 1979 r.

Ekspozycja muzeum jest niezwykła, wielkie wrażenie czynią na zwiedzających fragmenty licznych filmów z wystąpieniami Patronów muzeum, eksponowane słowa, wypowiedzi i wiele pamiątek związanych z tymi osobami.

 

Wielkie wrażenie uczynił program Społecznej Krucjaty Miłości, Prymasa Wyszyńskiego, którego tekst zawisł następnego dnia w sali klasy 8b. Oto jego punkty:
 

  1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
  2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Kolejnym punktem wycieczki był udział w warsztatach „Powiedz to piękniej”, podczas których młodzi ludzie ćwiczyli skuteczny sposób komunikowania swoich myśli i poglądów. Warsztaty miały ciekawy przebieg i pokazały, że w komunikacji międzyludzkiej liczy się nie tylko „ilość”, ale i „jakość”.


Możesz mieć rację, ale nie przekonasz do siebie nikogo. Nierealne? Niekoniecznie. Umiejętność formułowania wypowiedzi, postawa i mowa ciała, sposób mówienia, strój, to czynniki, które mogą nam pomóc albo przeszkodzić. Tego uczy nas najwspanialszy mówca naszych czasów – Jan Paweł II – który jak nikt inny potrafił porywać miliony. I to w dobrej sprawie! A także niezwykle trudnej i osobistej, jaką jest ludzka relacja z Bogiem. Udostępnione zwiedzającym filmy są tego niesamowitym świadectwem. Jak to było możliwe ? – pytają dzisiaj młodzi ludzie.


To było możliwe gdyż mieliśmy wśród nas Świętego, Proroka naszych czasów…

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Życzenia - Wielkanoc 2025

Życzenia - Wielkanoc 2025

"Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany." (Rz 5,5)
Czytaj więcej
Wycieczka 1a do Teatru Lalka

Wycieczka 1a do Teatru Lalka

W dniu 16 kwietnia klasa 1a wybrała się na niezwykłą wycieczkę do Teatru Lalek, aby obejrzeć spektakl „Krawiec Niteczka”.  Już na samym wejściu dzieci były zachwycone kolorowymi dekoracjami. Zajęliśmy miej...
Czytaj więcej
Barbara Konarska - I miejsce

Barbara Konarska - I miejsce

w kategorii wagowej do 32 kg
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Prywatną Szkołę Podstawową nr6 Siostr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy