Muzealny Detektyw - 3b i 3c w Muzeum Warszawy

Klasa 3b i 3c w Muzeum Warszawy – zajęcia „Muzealny detektyw”  

W dniu 14 maja 2024 roku klasa 3b i 3c przybyła do Muzeum Warszawy na Starówce na zajęcia „Muzealny detektyw” oraz „Pomniki na Starówce”. 

 

W dużej sali pełnej obrazów pani Karolina wprowadziła nas w szczegóły gry muzealnej, w której mieliśmy pobawić się w poszukiwanie znaków szczególnych na obrazach. Podzieliliśmy się na zespoły i każdy zespół dostał zdjęcie jakiegoś obrazu. Naszym zadaniem było odnalezienie takiego obrazu w oryginale oraz poszukanie trzech różnic pomiędzy zdjęciem a oryginałem. Czasami różnic było nawet pięć, ale szybko uporaliśmy się z tym zadaniem! 

 

Następnie przeszliśmy do podziemi Muzeum, gdzie znajdowały się sprzęty i  naczynia z dawnego wyposażenia mieszkań oraz prehistoryczne artefakty odnalezione w czasie wykopalisk.  

Pani Karolina każdemu zespołowi przekazała tajemnicze woreczki, w którym ukryty był jakiś element lub naczynie. Naszym zadaniem było zidentyfikowanie tego przedmiotu oraz odnalezienie jego odpowiednika w gablocie. Było to tym trudniejsze, że malutki przedmiot w woreczku był w rzeczywistości dużym naczyniem, i na odwrót – powiększony element w woreczku miał swój malutki odpowiednik. 

Poszukiwanie sprawiło nam dużo radości. Gdy wszystko zostało zidentyfikowane, wypełniliśmy nazwy przedmiotów do krzyżówki i odczytaliśmy jej rozwiązanie „Gabinet suwenirów”.  

Zabawa w muzealnego detektywa sprawiła nam wiele radości! 

 

Tematem kolejnej lekcji były Pomniki na Starówce. Naszym zadaniem było poznanie ważniejszych monumentów w rejonie Starego Miasta.  

Rozpoczęliśmy od odwiedzenia tarasu widokowego na Gnojnej Górze, na którym znajduje się pomnik SIŁACZA. Wykonał go Stanisław Czarnowski w 1908 roku, ale dopiero od 2004 figura stoi na skwerku. Przedstawia Syzyfa unoszącego głaz, ubranego jedynie w opaskę na biodrach. 

Przeszliśmy ulicą Piekarską i odnaleźliśmy Pomnik Jana Kilińskiego odsłonięty w 1936 roku. Dowiedzieliśmy się, że przedstawia ważnego bohatera narodowego i przywódcę insurekcji kościuszkowskiej. W 1794 roku Jan Kiliński stał na czele szturmu mieszkańców Starego Miasta na rezydencję carskiego ambasadora. 

Naszym kolejnym celem był Pomnik Małego Powstańca na Podwalu, upamiętniający najmłodszych uczestników II wojny światowej. Zwróciliśmy uwagę, że przedstawia małego chłopca w przydużym wojskowym umundurowaniu.  

 

Na zakończenie naszego spaceru wróciliśmy do Muzeum Warszawy, w którym mieliśmy szansę na stworzenie własnych pomników, co utrwaliliśmy na naszych zdjęciach.  

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

W środę (21.05) KONCERT EDUKACYJNY

W środę (21.05) KONCERT EDUKACYJNY

KONCERT EDUKACYJNY: W teatrze muzycznym: Pinokio. Koncert jest dla uczniów kl. 1 – 4. 
Czytaj więcej
W poniedziałek (26 maja) KONCERT ŻYCZEŃ DLA MAMY I TATY

W poniedziałek (26 maja) KONCERT ŻYCZEŃ DLA MAMY I TATY

Zapraszamy na KONCERT ŻYCZEŃ DLA MAMY I TATY - ​o godz. 14.30  w wykonaniu uczniów kl. 1 - 3  | o godz. 16.00  w wykonaniu uczniów kl. 4 - 7
Czytaj więcej
W środę (28.05) SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

W środę (28.05) SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY – DYKTANDO dla kl. 3 - 8 / I etap klasowy Opiekunami konkursu są: p. Mariola Mrozińska, p. Iwona Garbarczyk i p. Barbara Skowron.
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Prywatną Szkołę Podstawową nr6 Siostr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy