Podczas wycieczki szkolnej nasza klasa udała się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizyta ta miała dla nas nie tylko wymiar edukacyjny, ale okazała się też bardzo poruszająca.
Po wejściu do Muzeum od razu poczuliśmy atmosferę przeszłości. Byliśmy gotowi na zwiedzanie i bardzo ciekawi tego, co miało pojawić się przed nami. Naszym przewodnikiem został sympatyczny Pan, który z wielkim entuzjazmem oprowadził nas po różnych częściach Muzeum, przedstawiając fakty i relacje z czasów Powstania Warszawskiego. Oglądaliśmy stroje powstańców, broń, której używali, kanały którymi przechodzili z dzielnicy do dzielnicy. Poznaliśmy sposoby jakich używali do walki z okupantem. Wszystko to sprawiło, że historia Powstania Warszawskiego stała się dla nas bardziej realna i zrozumiała. Była to lekcja historii, ale inna niż ta w szkole.
Po półtorej godziny zwiedzania dotarliśmy do sali edukacyjnej, gdzie Pan Przewodnik przygotował dla nas kartki z pytaniami dotyczącymi 63 dni powstania, o których nam opowiadał. W grupach przygotowaliśmy odpowiedzi wykonując zadanie bardzo dobrze.
Gdy zakończyły się zajęcia w sali edukacyjnej serdecznie pożegnaliśmy się z Panem Przewodnikiem gotowi na powrót do teraźniejszości. Opuściliśmy mury Muzeum, a następnie udaliśmy się do metra i wróciliśmy do szkoły.
Po powrocie do domu, wspominając to wyjątkowe doświadczenie, zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest zrozumienie historii i pamięć o tych, którzy walczyli z okupantem. Muzeum Powstania Warszawskiego stało się dla nas miejscem, które pokazuje bohaterstwo powstańców walczących o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Każdy z nich jest dla nas wzorem do naśladowania.
Autor: Juliusz K. uczeń kl.7a