Klasa 3b realizuje projekt WODA

KLASA 3 B – REALIZUJE PROJEKT „WODA”

 

               W obecnym roku szkolnym 2023/2024 klasa 3b PSP nr 6. ul. Zaruby 2 uczestniczyła w zajęciach dotyczących tematu wody. Były one bardzo interesujące i pełne eksperymentów, które pomogły uczniom lepiej zrozumieć, jak ważna jest woda w naszym codziennym życiu. Poznaliśmy postać Willama Lindleya naczelnego inżyniera budowy ,  dzięki któremu od 1876 roku po dziś dzień korzystamy z miejskich wodociągów. Wiemy, że ujęcie wody w Warszawie i budynek studni miejskiej w korycie rzeki Wisły nazywane jest „Grubą Kaśką! Aby woda była czysta i zdatna do picia mieszkańcom Warszawy pomagają małże.

 

Historia Kropli Wody w Warszawskich Wodociągach

 

Na początku zajęć uczniowie poznali historię Kropli wody w warszawskich wodociągach. Dowiedzieli się, że pierwsi mieszkańcy stolicy czerpali wodę ze źródeł, strumieni i rzeki Wisły. Z czasem zaczęły powstawać studnie, które ułatwiały dostęp do czystej wody.

 

Dawne Pralnie i Łaźnie Miejskie

 

Kolejnym punktem zajęć była rozmowa o dawnym praniu i łaźniach miejskich. Uczniowie usłyszeli, jak dawniej ludzie używali rośliny o nazwie mydlnica do prania ubrań, zanim pojawiły się nowoczesne detergenty.

 

Eksperymenty z Wodą

 

Uczniowie samodzielnie stworzyli praktyczne filtry przy użyciu plastikowej, zużytej butelki po wodzie mineralnej, papierowego filtru do kawy oraz kawałków waty. Dzięki temu eksperymentowi bardzo zabrudzoną wodę udało się oczyścić do bezbarwnej cieczy, filtrując ją kolejno. Było to fascynujące doświadczenie, które pokazało, jak działają filtry do wody.

 Kolejne  doświadczenie skupiło uwagę uczniów na warzywach kapustnych. Wywar z kapusty czerwonej posłużył jako próbnik tak zwanego pH. Obserwacja zmiany koloru wywaru pod wpływem substancji zwanych kwasami jak i substancji zwanych zasadami.

 

Zabawy z Wodą

 

Z użyciem wody z kranu uczniowie stworzyli ciekawe zabawki wodne. Na przykład małe bałwanki zamieszkały w wodnych roztworach, mieniąc się w płatkach mydła połączonego z wodą. Była to świetna zabawa, która pokazała, jak kreatywnie można wykorzystać wodę.

 

Robotyka

 

Na zakończenie cyklu zajęć uczniowie mogli zdobyć wiadomości na temat robotyki. To było fascynujące uzupełnienie czasu  pełnego wrażeń i nauki.

Te zajęcia były nie tylko pouczające, ale także bardzo inspirujące. Uczniowie klasy 3b mieli okazję nauczyć się wielu ciekawych rzeczy o wodzie i jej znaczeniu, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Obiór zaświadczeń - egzamin ósmoklasisty

Obiór zaświadczeń - egzamin ósmoklasisty

Szanowni Państwo, Zapraszamy po odbiór zaświadczeń z egzaminu ósmoklasisty w dniach 4-5 lipca (czwartek/piątek) br. w godzinach 9.00-15.00 do sekretariatu szkoły. Wyniki egzaminu będą dostępne w Zintegrowa...
Czytaj więcej
Sekretariat - Okres wakacyjny - godziny

Sekretariat - Okres wakacyjny - godziny

W okresie wakacyjnym sekretariat działa do 5 lipca i od 26 do 31 sierpnia w godzinach 9-15
Czytaj więcej
Zakończenie roku szkolnego 2024

Zakończenie roku szkolnego 2024

21 czerwca nastał oczekiwany przez wielu uczniów dzień. Zakończenie roku szkolnego. Klasy 1-7 zgromadziły się o godzinie 9:00 w kaplicy, aby wspólnie na Eucharystii podziękować Bogu za rok szkolny. Zgromad...
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy