Niepodległość - trudne słowo…
„Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie znajdziesz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego…”
W dniu 10 XI szkolna społeczność celebrowała Święto Niepodległości. Wyjątkowy charakter dnia podkreślały stroje galowe wszystkich uczniów. Tego dnia klasy siódme uczyły nas patriotyzmu – a lekcja ta była bardzo ciekawa…
Wystąpienie obu klas siódmych młodsi koledzy podziwiali o godz. 10.05, starsze klasy przyszły na występ o 11.45, natomiast rodzice i goście artystów o godz. 16.
Był to poruszający swoją prostotą i głębią montaż słowno-muzyczny, dotyczący najważniejszych wydarzeń w trudnej, polskiej drodze do niepodległości. Naszym przewodnikiem stał się głos narodowej przeszłości, który wyjaśniał polską historię uczniowi, który niewiele – początkowo - z niej rozumiał, niewiele pamiętał. Ale po godzinnej wędrówce po naszych meandrach dziejowych - w umysłach się uporządkowało, a w sercu coś „zagrało” - po polsku…
Przepiękna piosenka „Niepodległość” w wykonaniu czterech artystek skoncentrowała uwagę publiczności od pierwszych minut programu.
Widownia śledziła z zapartym tchem narady trzech zaborców, podział polskich ziem pomiędzy zgodne w agresji państwa ościenne. Potem zaś byliśmy świadkami zrywu kościuszkowskiego (wystąpili kosynierzy z kosami i sam Naczelnik w stroju krakowskim!), powstania listopadowego. Po jego upadku, kolejne powstanie – styczniowe. Wystąpiły Polki w żałobie narodowej, modlące się przy mogile bohaterów, a solista wykonał po mistrzowsku pieśń ze słowami C.K. Norwida „Moja piosnka”. Artyści przeprowadzili nas przez wydarzenia strajku dzieci polskich, następnie I wojny światowej, a potem już nadszedł poranek niepodległości.
W finałowej scenie ukazała się naszym oczom upersonifikowana Polska, a do widowni przemówili Wielcy Polacy - sami święci lub beatyfikowani: św. Jan Paweł II, bł. M. Marcelina Darowska, bł. Prymas kard. S. Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Usłyszeliśmy ich słowa o wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę. Na koniec do Polski przemówiła współczesna harcerka - z pytaniem o służbę i sposób wyrażania swojego przywiązania do polskiego gniazda.
Program zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, a na koniec piosenkę „Niepodległość” zaśpiewały ponownie cztery dziewczyny.
Lekcja patriotyzmu bardzo podobała się zarówno młodszym jak i starszym widzom - młodzi aktorzy pięknie interpretowali teksty poetyckie, mocno zabrzmiały pieśni patriotyczne, a tematyczna scenografia ułatwiła zrozumienie treści. Artyści wystąpili w starannie dobranych, „epokowych” strojach.
Klasy siódme pracowały pod reżyserskim okiem swoich wychowawczyń – s. Marii Pii i p. Joanny Wojciechowskiej, pieśni przygotowała z nimi p. Anna Skrzypek, scenografia była dziełem Rodziców.
Dziękujemy tym klasom i ich wychowawczyniom za piękną lekcję polskości.
„Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.”