Niepodległość - trudne słowo…

„Uwięziony ptak nie śpiewa.

A czy wiesz dlaczego?

Bo nie znajdziesz nigdy w klatce,

Ptaka szczęśliwego…”


 

W dniu 10 XI szkolna społeczność celebrowała Święto Niepodległości. Wyjątkowy charakter dnia podkreślały stroje galowe wszystkich uczniów. Tego dnia klasy siódme uczyły nas patriotyzmu – a lekcja ta była bardzo ciekawa…

 

Wystąpienie obu klas siódmych młodsi koledzy podziwiali o godz. 10.05, starsze klasy przyszły na występ o 11.45, natomiast rodzice i goście artystów o godz. 16.

Był to poruszający swoją prostotą i głębią montaż słowno-muzyczny, dotyczący najważniejszych wydarzeń w trudnej, polskiej drodze do niepodległości. Naszym przewodnikiem stał się głos narodowej przeszłości, który wyjaśniał polską historię uczniowi, który niewiele – początkowo - z niej rozumiał, niewiele pamiętał. Ale po godzinnej wędrówce po naszych meandrach dziejowych - w umysłach się uporządkowało, a w sercu coś „zagrało” - po polsku…

 

Przepiękna piosenka „Niepodległość” w wykonaniu czterech artystek skoncentrowała uwagę publiczności od pierwszych minut programu.
Widownia śledziła z zapartym tchem narady trzech zaborców, podział polskich ziem pomiędzy zgodne w agresji państwa ościenne. Potem zaś byliśmy świadkami zrywu kościuszkowskiego (wystąpili kosynierzy z kosami i sam Naczelnik w stroju krakowskim!), powstania listopadowego. Po jego upadku, kolejne powstanie – styczniowe. Wystąpiły Polki w żałobie narodowej, modlące się przy mogile bohaterów, a solista wykonał po mistrzowsku pieśń ze słowami C.K. Norwida „Moja piosnka”. Artyści przeprowadzili nas przez wydarzenia strajku dzieci polskich, następnie I wojny światowej, a potem już nadszedł poranek niepodległości.

W finałowej scenie ukazała się naszym oczom upersonifikowana Polska, a do widowni przemówili Wielcy Polacy - sami święci lub beatyfikowani: św. Jan Paweł II, bł. M. Marcelina Darowska, bł. Prymas kard. S. Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Usłyszeliśmy ich słowa o wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę. Na koniec do Polski przemówiła współczesna harcerka - z pytaniem o służbę i sposób wyrażania swojego przywiązania do polskiego gniazda.

 

Program zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, a na koniec piosenkę „Niepodległość” zaśpiewały ponownie cztery dziewczyny.

Lekcja patriotyzmu bardzo podobała się zarówno młodszym jak i starszym widzom - młodzi aktorzy pięknie interpretowali teksty poetyckie, mocno zabrzmiały pieśni patriotyczne, a tematyczna scenografia ułatwiła zrozumienie treści. Artyści wystąpili w starannie dobranych, „epokowych” strojach.

 

Klasy siódme pracowały pod reżyserskim okiem swoich wychowawczyń – s. Marii Pii i p. Joanny Wojciechowskiej, pieśni przygotowała z nimi p. Anna Skrzypek, scenografia była dziełem Rodziców.

Dziękujemy tym klasom i ich wychowawczyniom za piękną lekcję polskości.

 

„Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.

Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.”


 

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Życzenia - Wielkanoc 2025

Życzenia - Wielkanoc 2025

"Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany." (Rz 5,5)
Czytaj więcej
Wycieczka 1a do Teatru Lalka

Wycieczka 1a do Teatru Lalka

W dniu 16 kwietnia klasa 1a wybrała się na niezwykłą wycieczkę do Teatru Lalek, aby obejrzeć spektakl „Krawiec Niteczka”.  Już na samym wejściu dzieci były zachwycone kolorowymi dekoracjami. Zajęliśmy miej...
Czytaj więcej
Barbara Konarska - I miejsce

Barbara Konarska - I miejsce

w kategorii wagowej do 32 kg
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Prywatną Szkołę Podstawową nr6 Siostr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy