Zielona szkoła Zawoja kl. 3ab

Zielona szkoła klasy 3a, 3b w Zawoi w dniach 22–26 maja 2023

Poniedziałek, 22.05 (dzień 1.)

W piękny majowy poranek ruszyliśmy na zieloną szkołę do Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce, w pobliżu Babiej Góry. Wieś ta ma długość prawie 18 km i powierzchnię 1/5 wielkości Warszawy. Posiada 3 parafie, 192 przysiółki i 7000 mieszkańców. Do pensjonatu Hanka dotarliśmy na obiadokolację. Potem była fantastyczna zabawa na boisku i placu zabaw. Po tylu wrażeniach trudno nam było zasnąć.

Wtorek, 23.05 (dzień 2.)

Po wspólnym śniadaniu rozpoczęliśmy dzień pełen wyjątkowych wrażeń. Spotkaliśmy się z Panią przewodnik Haliną - Zawojanką z dziada, pradziada i ruszyliśmy na babiogórski szlak. Rozpoczęliśmy wędrówkę niebieskim szlakiem z przełęczy Krowiarki do schroniska na Markowych Szczawinach - drogą Górny Płaj. W pięknej pogodzie podziwialiśmy przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego. Po krótkiej przerwie w schronisku ruszyliśmy w drogę powrotną i tu zaskoczyła nas najbardziej nieprzewidywana pod względem pogodowym góra w Polsce - nastąpiła natychmiastowa zmiana pogody i sypnął grad. Przemoczeni, zmęczeni, ale szczęśliwi, bowiem udało nam się zobaczyć 6 salamander plamistych – bardzo rzadko spotykanego płaza. Po powrocie do pensjonatu wzięliśmy gorący prysznic i znów byliśmy gotowi do wieczornych zabaw.

Środa, 24.05 (dzień 3.)

Środa to czas spotkania z św. Janem Pawłem II. Tego dnia wybraliśmy się do Wadowic. Najpierw udaliśmy się do Bazyliki, a potem do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Tam podążaliśmy śladami małego Karola Wojtyły. Potem kolejką w Wadowicach objechaliśmy najważniejsze miejsca upamiętniające życie naszego Ojca Świętego. Odwiedziny zakończyliśmy słynnymi kremówkami. Po powrocie do pensjonatu i obiadokolacji Uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych - własnoręcznie malowaliśmy ptaki. Bawiliśmy się wspaniale!

Czwartek, 25.05 (dzień 4.)

To już przedostatni dzień zielonej szkoły – trzeba go było dobrze i intensywnie wykorzystać! Od rana ruszyliśmy do Regionalnej Izby Pamięci w Zawoi, gdzie obejrzeliśmy krótki film o Ojcu Świętym Janie Pawle II, Prymasie Stefanie Wyszyńskim i Zawoi. Potem udaliśmy się do Karmelitów - gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i przyjęliśmy szkaplerze. W tym dniu byliśmy również w Muzeum w Babiogórskim Parku Narodowym, gdzie oglądaliśmy wystawę o faunie i florze w tym rejonie. Popołudniowy spacer to wędrówka na Halę Barankową do bacówki. Na miejscu zobaczyliśmy, jak wykonuje się oscypki, które oczywiście szybko zjedliśmy:) Na koniec dnia piekliśmy kiełbaski na ognisku.

Piątek, 26.05 (dzień 5.)

W piątek po porannym śniadaniu i umieszczeniu bagaży w autobusie cała szkolna ekipa wyjechała do Częstochowy. Tam przed obliczem naszej Matki dziękowaliśmy za zieloną szkołę i prosiliśmy o błogosławieństwo dla naszych ziemskich mam w tym szczególnym dla nich dniu. Teraz czekał nas już tylko powrót do stolicy z bagażem turystycznych doświadczeń, do stęsknionych rodziców.