Klasa 2 b w roku szkolnym 2022/2023 realizowała program warsztatów, zajęć w terenie, zabaw i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Obserwacja wybranego terenu Lasu Kabackiego w trakcie zmieniających się pór roku dostarczyło nam wiele interesujących wiadomości na temat świata przyrody, zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli nam w tym zadaniu.
Jesienną porą piekliśmy ziemniaki, wspólnie zbudowaliśmy leśny szałas, poznaliśmy warstwy lasu, nazwy drzew i ich funkcje by potem nasze praktyczne zajęcia przenieść do klasy. Bazą naszej wiedzy były poprawnie wykonane krzyżówki, rebusy i prezentacje.
Podczas czytania lektury „Którędy do Yellowstone” wpadliśmy na pomysł prezentacji poszczególnych parków narodowych i podjęliśmy próbę przetrwania w turystycznym namiocie. Przygotowaliśmy potrzebny ekwipunek, zapasy jedzenia, napoje, a także najważniejsze mapy i oprzyrządowanie typu : sznurek, latarka, apteczka, Sami przygotowaliśmy ciepłe kanapki i napoje.
Zimą podjęliśmy próby zjazdu na „plastikowych jabłuszkach ‘’w tej samej części pobliskiego lasu. Dopasowaliśmy nasze umiejętności do aury pogodowej a ślizgi i zjazdy były cudowne, ze śmiechem i ogromną radością. Wzajemna pomoc na stoku była bardzo potrzebna.
By wzmocnić odporność przygotowaliśmy zdrowy napój na bazie jogurtu, oraz samodzielnie wykonaliśmy bardzo zdrowy zakwas buraczany. Delektowaliśmy się napojami i wiemy jak potrafią dobrze regenerować nasze organizmy.
Wiosną poszukiwaliśmy nadchodzących zwiastunów nowej pory roku. Na brzozową polane zabraliśmy szkła powiększające, pudełka na różne okazy i pyszne kanapki, napoje, sprzęt sportowy. Nie trzeba było długo szukać, bo zaraz usłyszeliśmy pierwsze ptasie trele, poczuliśmy ciepły wiatr a słońce ogrzewało nasze twarze. Mogliśmy prowadzić obserwacje bez zimowych okryć. Świat budził się na nowo do życia, młode pędy, pierwsze bazie, latające owady i pełzające różnokolorowe chrząszcze obserwowaliśmy bardzo dokładnie. Zorganizowaliśmy mecz w bamdbingtona. Na polach pojawiły się maszyny rolnicze, których prace mogliśmy obserwować.
W tym roku szczególnie pilnie studiowaliśmy przepisy kuchni polskiej i nie tylko. Ucząc się dokładnie liczyć, ważyć produkty, odmierzać tworzyliśmy istne cuda cukiernicze. Z radością i starannością mogliśmy samodzielnie dekorować pierniki na Boże Narodzenie i wykonać najpiękniejsze wielkanocne mazurki. Sami wypiekaliśmy cudownie pachnące gofry.
Czas upłynął nam również ciekawie przygotowując naszą klasową książkę, „Bocianie opowieści’’. Kukiełki wykonane do naszych lektur przypomniały nam o artystycznych umiejętnościach.
Wszystkie te zadania, aktywności, których nie sposób wymienić na bieżąco miały jeszcze jeden najważniejszy walor. Spoiły nasze relacje, wsparły w podejmowaniu decyzji, wprowadziły większą harmonię w naszej klasie i dały nam sygnał jak bardzo jesteśmy dla siebie ważni i potrzebni.

















