Z kroniki warszawiaka - klasa 2b

Z dziennika warszawiaka klasa 2 b


Spacer z cyklu „Warszawa moje miasto ‘’

„Warszawa Wielkich ‘’


W klasie pierwszej spacerując uliczkami Starego Miasta słuchaliśmy opowieści o powstaniu Warszawy. Naszą kolejną lekcję poznawania stolicy kraju - miasta gdzie żyjemy, mieszkamy, uczymy się rozpoczęliśmy od spotkania z panią Renatą Płotczyk w bardzo ważnym dla mieszkańców miejscu pod pomnikiem prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. W czasie swej prezydentury opracowywał pierwsze plany budowy 25 km metra, złożył projekt budowy mostu Piłsudskiego, miasto wykupiło tereny gdzie dzisiaj jest Las Kabacki a podczas kampanii wrześniowej Starzyński pozostał w stolicy – zarządzał obroną miasta przez ludność cywilną. Z wielkim oddaniem wspierał i mobilizował, dodawał otuchy walczącym warszawiakom.

Idąc dalej uliczkami, wzdłuż jesiennych drzew odkryliśmy kolejną ważną postać dla kultury polskiej. Do dzisiaj czytamy jej teksty - to pani Maria Konopnicka. Pisała dla dzieci wiersze i opowiadania. Pomnik ufundowali jej czytelnicy „Świerszczyka’’.

Na tyłach Parku Saskiego honorowa warta przy Pomniku Nieznanego Żołnierza to szczególnie wyjątkowe miejsce na mapie miasta.

Pomnik został odsłonięty 2 listopada 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu podczas specjalnej uroczystej ceremonii złożono sprowadzone szczątki bezimiennego żołnierza z Cmentarza Obrońców Lwowa.

Marszałek Józef Piłsudski spogląda w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza. To kolejna ważna postać z zapisaną kartą historii Polski.


Idąc Krakowskim Przedmieściem nie sposób pominąć pomnik astronoma Mikołaja Kopernika. To jego dzieło zrewolucjonizowało naukę. Wspaniale było odkrywać Układ Słoneczny na przykład skacząc na jednej nodze.

W kościele Świętego Krzyża pani przewodnik opowiedziała nam o życiu i losach Fryderyka Chopina, którego serce zostało sprowadzone do Polski i umieszczone w ozdobnej szkatułce w kolumnie świątyni. Taka było wola Fryderyka. Muzyczne ławeczki wzdłuż ulicy przypominają nam utwory Chopina.

Na mały oddech i II śniadanie zaglądnęliśmy na teren Uniwersytetu Warszawskiego.

To tutaj w gmachu Głównym Biblioteki Uniwersyteckiej zgromadzone są zbiory, z których korzystają studenci, pracownicy naukowi. Może i my tu kiedyś będziemy mieli przyjemność studiowania wiedzy. Na tej samej ulicy znaleźliśmy tablicę poświeconą Marii Skłodowskiej Curie – która otrzymała dwukrotną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii i fizyki.


Kolejna rzeźba - postać siedząca na ławce z biedronką to ksiądz Jan Twardowski . Ulubieniec dzieci i dorosłych. Wszyscy czytamy jego wiersze.

Jeszcze jedna postać z dziedziny literatury to Bolesław Prus.


Rok 2022 był ogłoszony ROKIEM Kardynała Wyszyńskiego wspominamy tego wielkiego Polaka. Pomnik umieszczony jest blisko kościoła Sióstr Wizytek.

Jeszcze jedna ciekawostka zaskoczyła nas na Krakowskim Przedmieściu są tu wystawione w formie szklanych obrazów prace jednego z największych malarzy Warszawy. Canaletto – włoski malarz , który malował z ogromna precyzją wszystkie detale architektury naszego miasta A także doskonale zachował wszystkie elementy strojów ówczesnych mieszkańców za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nasz spacer zakończyliśmy słodkościami w piekarni i cukierni pana Lubaszki – firmy założonej w roku 1945 i działającej nieprzerwanie do dzisiaj. Warszawscy rzemieślnicy to również ważna społeczność na mapie „Wielcy Warszawy”.

Zafascynowały nas ciekawostki o dawnych mieszkańcach Warszawy ( niektórzy z nich mieszkali tu tylko kilka lat ) ich wybory których dokonywali w życiu zaważyły na sukcesach i wpisaniu się na karty historii Polski i świata.

Dzisiaj miasto rozwija się dzięki pracy współczesnych ludzi. Chronimy dorobek poprzedników. Pamiętamy o wszystkich tych , którzy oddali swoje życie za wolną Warszawę i Polskę. Minutą ciszy i zapalonym zniczem przy pomniku Małego Powstańca uczciliśmy pamięć wszystkich najmłodszych uczestników walk.

My uczniowie ale niedługo dorośli sami będziemy tworzyć plany rozwoju nowoczesnej , europejskiej , doskonalszej , bardzo przyjaznej człowiekowi i pięknej Warszawy.

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Maciej Musz z klasy 6a został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…” zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Archiwa Państwow...
Czytaj więcej
Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24

Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24

Dziewiętnastego marca grupa teatralna "Marudy" wzięła udział w XXIX Mazowieckim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24. Spektakl pod tytułem "Pierwszy dzień wiosny" został doceniony przez juroró...
Czytaj więcej
Finalista Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego

Finalista Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego

Z radością   informujemy, że Maksymilian Kuś uczeń  kl. 8a  został  finalistą  KuratoryjnegoKonkursu Fizycznego.
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy