Wycieczka klasy 8c do Wilanowa

Dnia 29 listopada 2022 roku, uczniowie klasy 8c wzięli udział w szkolnej wycieczce do Pałacu w Wilanowie. W tym celu zebraliśmy się o godzinie 8:00 rano przy recepcji w naszej szkole. Na miejsce całodniowych warsztatów dotarliśmy autobusem miejskim. W Wilanowie byliśmy trochę przed czasem, więc odpoczęliśmy w parku spacerując oraz jedząc drugie śniadanie.

Niedługo później, dokładniej o godzinie 9:30, rozpoczęliśmy nasze pierwsze zajęcia pt. „Święta w staropolskiej kuchni”. Odbywały się one w Villi Intrata. Na początku pani prowadząca zajęcia opowiedziała nam o tradycjach panujących podczas Świat Bożego Narodzenia w Polsce w okresie panowania Jana III Sobieskiego, takich jak dekoracje w domach, przesądy, w które wierzyli wtedy ludzie czy potrawy na stole wigilijnym. Po krótkim wykładzie przeszliśmy do kuchni, gdzie przygotowaliśmy starodawne danie główne i deser. Danie główne składało się z pieczonego dorsza pod kołderką z kiszonej kapusty przyprawionej cynamonem z dodatkami takimi jak sałatka z marchwi i rzodkwi oraz chipsy z jarmużu. Z kolei, nasz deser to pierniczki polane czekoladą podawane z musami owocowymi: jabłkowym i śliwkowym. Na koniec mieliśmy szansę skosztować tego, co sami ugotowaliśmy.

Następnie udaliśmy się na drugie zajęcia pt. „Roztańczony dwór”, które odbyły się w budynku zwanym Kuchnią. Dowiedzieliśmy się na nich sporo o dawnych tańcach i etykiecie. Nauczyliśmy się również jednego z tańców, a dwoje z nas przebrało się w stroje króla i królowej. Pani prowadząca zajęcia mówiła nam także o higienie i trendach modowych panujących 300 lat temu.

Po skończonych zajęciach wróciliśmy do szkoły autobusem oraz metrem. Była to jedna z najlepszych wycieczek, na jakich byliśmy. Cała nasza klasa dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy i świetnie przy tym bawiła.