Wycieczka klasy 4B do NSA

Wycieczka klasy 4B

do Naczelnego Sądu Administracyjnego

W dniu 27 stycznia 2023 roku uczniowie klasy 4b naszej szkoły zostali zaproszeni do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pracownicy działu informacyjnego (m. in. radca prawny) w sądzie opowiedzieli uczniom o historii, funkcji i zakresie działania Sądu Administracyjnego w tym najwyższej instancji jakim jest Naczelny Sąd Administracyjny.

Uczniowie odwiedzili sądową bibliotekę, czytelnię akt, największą salę rozpraw, gdzie odbywają się uroczystości i spotkania. Potem dzieci wzięły udział w wokandzie i symulacji sprawy rozstrzyganej w sądzie, gdzie urząd wniósł skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącego zgody na zmianę imienia powoda z Jakuba na Krzysztofa. Na zakończenie spotkania był też czas na pytania i oglądanie atrybutów przewodniczącego składu sędziowskiego oraz możliwość przebrania się w togę i zrobienia zdjęć.

Dzięki gościnności i zaangażowaniu pracowników sądu, uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję na przeżycie wyjątkowej lekcji patriotyzmu i historii, za którą to są niezmiernie wdzięczni. To dla nas wszystkich przeżycie wyjątkowe, o którym do końca życia nie zapomnimy.