Wilanów - klasa 2c i 2a

W słoneczny, październikowy dzień, nasi uczniowie z klasy 2a i 2 c poznali historię oraz dzieje przepięknej i niepowtarzalnej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. W czasie lekcji muzealnej pt. "Mitologiczny kod Wilanowa", mieliśmy okazję podziwiać i zachwycać się pięknem wystroju rezydencji, jak i otaczającym pałac malowniczo ukształtowanym ogrodem.

Zwiedzanie pałacu rozpoczęliśmy od obejrzenia wielkiej sali. Następnie podziwialiśmy pomnik króla Jana III Sobieskiego na koniu. W kolejnej sali znajdowała się galeria z wieloma obrazami. Król posiadał także duży księgozbiór. Niestety książki z biblioteki nie zachowały się, ale mieliśmy przyjemność oglądać tam piękną oryginalną posadzkę. Ze wszystkich zwiedzanych sal najbardziej uczniom podobała się sypialnia królowej Marysieńki z wieloma pięknie haftowanymi tkaninami.  Przewodnikami po wilanowskim pałacu byli antyczni bogowie i herosi. Spoglądali oni na nas z licznych malowideł i dekoracji. Zadawaliśmy sobie pytanie dlaczego król Jan III tak bardzo lubił ich towarzystwo? Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, brzmi nieco tajemniczo: mityczne motywy w Wilanowie to nie tylko ozdoba. To szyfr, za pomocą którego król chciał coś przekazać nam,  gościom odwiedzającym jego pałac – zarówno żyjącym w jego czasach, jak i potomnym.

Ta wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca, ponieważ dowiedzieliśmy się z niej jak żył król trzysta lat temu.