Pieszo i na kółkach po Warszawie

Z kroniki warszawiaka klasa 2 b „ Pieszo i na kółkach po Warszawie”

Kilka słów o programie, w którym wzięli udział uczniowie klasy 2 b-14 kwietnia 2023

 

…„Pieszo i na kółkach po Warszawie” to program, który został opracowany w Młodzieżowym Ośrodku Kultury im. Władysława Broniewskiego z inicjatywy Biura Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy. Podejmuje tematykę mobilności i zrównoważonego transportu w Warszawie i jest dedykowany uczniom klas młodszych. Skutecznie zachęca do promowania korzystania ze środków transportu zbiorowego, roweru czy poruszania się pieszo a także pokazania korzyści takich jak: oszczędność czasu i pieniędzy, poprawa zdrowia, i bezpieczeństwa na drogach, lepsza, jakość środowiska naturalnego w tym poprawa jakości powietrza oraz możliwość tworzenia przyjaznej przestrzeni miejskiej dostępnej dla wszystkich. ‘’

 

Przed przystąpieniem do praktycznej części programu przeczytaliśmy w klasie książeczkę „100 butów Pana Stonoga, czyli jak podróżować po Warszawie”. Z głównym bohaterem opowiadania mieszkańcem Warszawy dzielnicy Praga Północ 14 kwietnia 2023 roku przemierzaliśmy ulice miasta wykonując poszczególne zadania dzięki pobranej aplikacji na telefon. Podzieleni na 3 zespoły zaopatrzeni w telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, mapy i notatniki ściśle współpracowaliśmy pozyskując wiedzę i odkrywając podróżowanie po mieście różnymi środkami transportu. Oprócz tego nauczyliśmy się jak obsłużyć punk pobrania roweru miejskiego, jak zakupić bilet miejski, jak czytać informacje w miejskim systemie informacji szukając np. nazwy ulicy lub konkretnej instytucji. Na kolejnym przystanku autobusowym odszukaliśmy specjalne tablice informujące o trasie przejazdu, czasie oczekiwania oraz długości trwania podróży danym środkiem lokomocji. Nasze miasto jest świetnie skomunikowane. Można skorzystać z aplikacji, która bezpośrednio dla nas przygotuje trasę podróży i poda różne możliwości dostosowania środków transportu. Jako uczniowie najczęściej korzystamy z dwóch linii warszawskiego metra. Każdy mieszkaniec naszego europejskiego miasta i potencjalny turysta może odpocząć w miejskich parkach po trudach zakupów lub w przerwie w podróży. Wypożyczając rower, elektryczną hulajnogę lub skuter można zwiedzać miasto.

 

Kolejnym etapem naszej pracy w programie było przygotowanie makiety miasta z uwzględnieniem środków transportu oraz przeprowadzenie wywiadu z bardzo sympatycznym panem kierowcą miejskiego autobusu, którego odwiedziliśmy na kabackiej pętli autobusowej.

Nasza klasę odwiedził też pracownik serwisu rowerowego, który ze szczegółami w praktyczny sposób pokazał nam w jaki sposób poradzić sobie na trasie kiedy mamy kłopot i złapiemy „gumę „. Przygotowany test zdaliśmy bardzo dobrze.

 

Podsumowując była to bardzo miła praca oparta na kreowaniu pomysłów i współpracy.

W ocenie organizatorów zajęliśmy, jako zespół pierwsze miejsce wśród szkół warszawskich w ilości zdobytych punktów i byliśmy pionierska grupą w programie. Dyplom przypomina nam o tym wydarzeniu. Jako uczniowie jesteśmy bardzo zadowoleni i na co dzień korzystamy z nowych umiejętności, promujemy je również w naszych rodzinach. Zamieniamy jazdę samochodem na rower lub metro, autobus, tramwaj lub pociąg SKM. Poruszamy się bezpiecznie po ulicach wspaniałej coraz piękniejszej Warszawy.

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Skontaktuj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Niepubliczne Przedszkole Sióstr Niepokalanek w Warszawie w zakresie niezbędnym do realizacji procesu rekrutacji. Zgodnie z klauzulą informacyjną - Czytaj klauzulę

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy