Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej

„Błogosławiona Matko Boża Łaskawa, skieruj na nas swoje miłosierne spojrzenie. Od trzech przeszło wieków Warszawa Cię wzywa jako swoją Patronkę i Orędowniczkę przed tronem Boga.”

Cudowny obraz Matki Bożej znajduje się w Warszawie od 1651 r. Maryja uratowała wówczas ludność naszego miasta przed dżumą, która zbierała obfite żniwo w tej części Europy. Choroba zatrzymała się na przedmieściach stolicy, gdy władze miasta i jego mieszkańcy wizerunek Maryi ze złamanymi strzałami w dłoniach uroczyście obnieśli wokół murów miejskich.

Ponad sto lat temu, w sierpniu 1920 r. Maryja w postaci znanej z cudownego wizerunku u oo. jezuitów ukazała się podczas walk pod Ossowem i Wólką Radzymińską, powodując niespodziewany przełom w walce z bolszewickimi oddziałami w przeddzień ich triumfalnego zajęcia Warszawy. Wrogowie byli swojego zwycięstwa tak pewni, że wieźli z sobą dodatki nadzwyczajne mówiące o czerwonych sztandarach w Warszawie, afisze proklamujące nową władzę oraz nowy rząd (czekający na plebanii w Wyszkowie). Do przełomu doszło w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Punktem zwrotnym działań pod Ossowem była śmierć młodego, bohaterskiego ks. Ignacego Skorupki, a pod Wólką Radzymińską poległ bohaterski por. Stefan Pogonowski. Nie doszłoby do tak spektakularnego cudu, gdyby Matka Boża nie była wzywana na pomoc w powszechnych, publicznych i wytrwałych modlitwach całego narodu i ludu Warszawy.

„Maryja przybyła, zobaczyła, Bóg zwyciężył!” – tak mówiono wówczas, gdy w 1920 r. ocalona została Warszawa i Polska cała.

Czy w naszych czasach nie brak zarazy i zagrożeń wojennych? Maryja wie o wszelkich niebezpieczeństwach swoich dzieci i gdy usłyszy ich wołanie o pomoc, udziela wsparcia. Kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej peregrynuje pomiędzy warszawskimi parafiami, aby jej mieszkańcom łatwiej było o spotkanie Tej, która pomocy łaskawie udziela.

W pierwszym tygodniu nauki szkolnej Łaskawa Opiekunka Stolicy przybyła do naszej szkolnej kaplicy. Było to po południu 5 września, a wizyta Królowej zakończyła się w środę wieczorem, 7 września. Była to okazja do wspólnej modlitwy, zawierzenia swoich spraw Pani Łaskawej przez kolejne grupy wiekowe naszych dzieci – klasy 1-3 modliły się wspólnie dłużej we wtorek, a starsze klasy w środę. Uczniowie poznali historię wizerunku Łaskawej Pani, litanię oraz pieśń apelową do Matki Bożej Łaskawej.

„Nad wro­giem daj nam zwy­cię­stwo, Maryjo, Matko Łaskawa!

Niech Chry­stus będzie nam Drogą, dziś prosi Cie­bie Warszawa!

Nad wro­giem daj nam zwy­cię­stwo, Maryjo, Matko Łaskawa!

Niech Chry­stus będzie nam Prawdą, dziś prosi Cie­bie Warszawa!

Nad wro­giem daj nam zwy­cię­stwo, Maryjo, Matko Łaskawa!

Niech Chry­stus będzie nam Życiem, dziś prosi Cie­bie Warszawa!”