Koncert edukacyjny

26 października 2022 w murach naszej szkoły rozbrzmiały tony różnego rodzaju fletów, lutni i wielu innych dawnych instrumentów. Wydaje się jednak, że dla uczestników jesiennego koncertu, najbardziej zaskakującym dźwiękiem był donośny odgłos krzywuły, instrumentu, którego historia powstania sięga piętnastego wieku. To właśnie muzyka średniowiecza

i późniejszej epoki renesansu była prezentowana podczas koncertu, „Zapisane w starych księgach / na styku średniowiecza i renesansu”. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie klas, piątych, szóstych i siódmych.

Słuchacze zgromadzeni w sali widowiskowej, zostali wprowadzeni w tematykę koncertu przez Pana Sebastiana Boguszewskiego, barwnie zapowiadał on utwory i tłumaczył charakterystyczne cechy epoki, w której powstawało dane dzieło muzyczne. Dzięki jego opowieści, odpowiednio przygotowani, mogliśmy wysłuchać, pieśni „Mariam matrem’’. Po tym spokojnym, religijnym utworze, nastąpiła zmiana muzycznego tematu i zaśpiewano wesołą hiszpańską pieśń o chłopcu, „Rodrigo”.

W takim radosnym klimacie pozostaliśmy słuchając instrumentalnych dźwięków utworu o ciekawym tytule „Schiarazula marazula”. Następne pieśni „Breve regnum”, dawniej śpiewane przez studentów po zdanych egzaminach i „Oj chmielu, chmielu”, które można było usłyszeć na weselu, pochodziły z epoki renesansu, kończyły one koncert, pozostawiając nas w radosnym nastroju.