Klasy 5ab w Wilanowie

Harmonogram zajęć w Wilanowie dla klas piątych tym razem został przewidziany z podziałem na grupę dziewczynek i chłopców. Obie grupy miały drugi blok zajęć mitologicznych w formie gry terenowej. Zatem wizyta miała miejsce na zewnątrz pałacu, gdyż tematem wydarzenia był „Klucz do fasad pałacu w Wilanowie”. Chłopcy bardzo chętnie podjęli wyzwania, które stawiała przed nimi Pani Przewodnik i wykazali się sporą wiedzą tematyczną.

Po przerwie odbyły się warsztaty rekonstrukcyjne: dawne rzemiosła - mincerstwo/kowalstwo. Dowiedzieliśmy się:

Po co nam pieniądze? Skąd się wzięły? Jakie formy pieniądza stosowano przed pojawieniem się monet? Czy w Rzeczpospolitej szlacheckiej trzeba było płacić podatki? Jakie czynniki wpływały na rozwój i zastój gospodarki? Czym było płacidło i barter? Kim był mincerz? Poznaliśmy monety z czasów Jana III Sobieskiego i dowiedzieliśmy się, od czego zależała wartość danej monety. Najatrakcyjniejsze wydało się własnoręczne wybicie monety – tymfa, przez każdego z uczestników wycieczki. Na dodatek mieliśmy wizytę w kuźni, gdzie kowal pokazał niezwykłe narzędzia, a kując żelazo snuł ciekawą opowieść…

Dziewczynki z obu klas piątych uczestniczyły w warsztatach z tańca dawnego. Pani edukator, ubrana w piękną suknię wzorowaną na sukniach XVII-wiecznych, wprowadziła nas w zwyczaje dworu królowej Marysieńki. Opowiedziała o panującej na dworze etykiecie, o oficjalnych zajęciach królowej i sposobach spędzania wolnego czasu. Potem dowiedziałyśmy się, jakie tańce tańczono na królewskim dworze. Były to tańce chodzone i tancerze zachowywali podczas tańca pewien odstęp między sobą. Po garści podstawowych wiadomości na temat tańca dawnego, przeszłyśmy do nauki. Ileż było przy tym śmiechu i radości… Na koniec dowiedziałyśmy się z ilu warstw składał się kobiecy strój, ile ważył kilogramów i w jaki sposób się go zakładało. To były bardzo ciekawe zajęcia.