Klasa 8b poznaje architekturę II RP

W dniu 18 października 2022 roku nasza klasa 8b razem z Panią Anią Sołyga wyruszyliśmy na spacer edukacyjny „Architektura II RP” w ramach projektu „Przystanek Historia IPN”. Przy stacji metro Pole Mokotowskie spotkaliśmy naszego przewodnika Pana Adama, który poprowadził nas na Pola Mokotowskie. Pogoda tego dnia była wspaniała, świeciło słońce i było ciepło, a my zatrzymaliśmy się wśród przepięknych jesiennych drzew Pól. Pan Adam roztoczył przed nami obraz przedwojennej Warszawy, której układ urbanistyczny nie przypominał dzisiejszych ulic.

 

Od lat 20-stych XX wieku na Polach mieściło się lotnisko wojskowe, ponieważ ten teren znajdował się poza obrębem Warszawy. Już wtedy powstała myśl, aby przebiegająca niedaleko szeroka ulica Niepodległości była przygotowana pod uroczyste defilady wojskowe. Pobliski teren w planie był przygotowany pod zabudowę pięknych willi oficjeli ówczesnego establishmentu.

 

Z czasem podjęto decyzję, aby lotnisko przenieść na teren Okęcia, a na Polach Mokotowskich miała powstać Świątynia Opatrzności Bożej. Niestety, II wojna światowa oraz późniejsze czasy komunizmu w Polsce zmieniły te plany. Na terenie powstała Biblioteka Narodowa oraz zielony teren rekreacyjny.

 

Później udaliśmy się w kierunku Ronda Jazdy Polskiej i chwilę omawialiśmy Pomnik Jazdy Polskiej. Pan Adam poprowadził nas na Rondo Unii Lubelskiej. Tam zobaczyliśmy przedwojenne rogatki, które wyznaczały południową granicę stolicy. Począwszy od Placu Unii Lubelskiej zbudowana była kolejka wąskotorowa, która łączyła południową część Warszawy z Piasecznem, a dalej z Górą Kalwarią, Gołkowem i Grójcem. Dworzec Południowy znajdował się na wysokości dzisiejszej stacji metra Wilanowska.

 

Stamtąd przeszliśmy na Aleję Szucha i dotarliśmy do dawnej siedziby Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, mieszczącego się pod numerem 25. W 1918 roku był to centralny organ administracji państwowej powołany do zarządu szkolnictwa, opieki nad nauką, literaturą, sztuką, bibliotekami, muzeami i teatrami.

 

Po wybuchu II wojny światowej budynek został zajęty przez Niemców w październiku 1939 roku. Mieściło się tam niemieckie gestapo.

 

Następnie przeszliśmy do Alei Ujazdowskich, aby obejrzeć pomniki Ojców Niepodległości. Należą do nich:

  1. Marszałek Józef Piłsudski
  2. Wojciech Korfanty
  3. Roman Dmowski
  4. Ignacy Daszyński

Pan Adam opowiedział nam historię każdego z Ojców Niepodległości. Na koniec zrobiliśmy przy pomniku Romana Dmowskiego pamiątkową fotografię naszej klasy razem z przewodnikiem Panem Adamem.

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy