Klasa 8a – Warsztaty kulinarne i edukacyjne w Wilanowie

Dnia 11 października klasa 8a pojechała na wycieczkę do Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Pierwsze zajęcia odbyły się w Villi Intrata. Były to warsztaty rekonstrukcyjne i kulinarne p.t. „Przy królewskim stole”.

Na początku była część teoretyczna – dowiedzieliśmy się, jak były przygotowywane uczty królewskie i co na nich jedzono. Następnie odbyła się część praktyczna. Przy pomocy kucharza przyrządziliśmy dania podobne do tych, które jadała rodzina króla Jana III Sobieskiego.

Po całkiem przyjemnej pracy, został nakryty przez nas stół, na który powędrowały przygotowane przez nas potrawy.

Następnie całą klasą mieliśmy przyjemność skosztowania tego, co sami zrobiliśmy. Wszystkie dania, włącznie z deserem, były przepyszne :)

Po zajęciach kulinarnych powędrowaliśmy do wozowni, w której mieliśmy zaplanowane zajęcia edukacyjne p.t. „Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka”.

Na początku pani opowiedziała nam o dawnych narzędziach do pisania. Potem analizowaliśmy charakter pisma pary królewskiej. Następnie zaczęliśmy ćwiczyć ładne pisanie liter, przy pomocy gotowych szablonów i starych piór ze stalówkami. Pod koniec zajęć każdy wykaligrafował swoje imię. Były to bardzo ciekawe zajęcia.

Po skończonych warsztatach, które bardzo nam się podobały, wróciliśmy do szkoły.