Klasa 7a na grze miejskiej

4.10 klasa 7a uczestniczyła w grze miejskiej organizowanej przez Archiwum IPN o temacie “spacer z historią i sztuką”.

Po pierwszych dwóch lekcjach pojechaliśmy metrem do Przystanku Historia, Centrum Edukacyjnego IPN. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy. Każda z grup działała oddzielnie ze swoim opiekunem. Jedna osoba z grupy na swoim telefonie instalowała specjalną aplikację, która pokazywała trasę gry do najbliższego punktu. Gdy udało się dotrzeć w miejsce wskazane przez aplikację, wyświetlało się nam zadanie. Wtedy to cała grupa rozglądając się dookoła lub korzystając z internetu poszukiwała odpowiedzi na to pytanie. Dopiero po odpowiedzeniu na pytanie aplikacja wskazywała dalszą drogę.

Gra prowadziła ulicami Warszawy - zaczęliśmy przy ul. Marszałkowskiej niedaleko metra Politechnika. Trasa prowadziła nas po znanych i ważnych historycznie miejscach Warszawy. Krążąc i podążając za wskazówkami odpowiadaliśmy na pytania dotyczące na przykład: siedziby Gestapo, muzeum neonów, czy dawnych koncertów w Pałacu Kultury i Nauki. Odpowiadając na pytania trzeba było być uważnym, czasem odpowiedź znajdowała się bardzo blisko, w zasięgu wzroku np. na pomniku lub tablicy pamiątkowej, innym razem trzeba było porównać odpowiedzi z kilku różnych stron internetowych, żeby móc wywnioskować poprawną odpowiedź. Gra doprowadziła nas aż na Krakowskie Przedmieście, po czym trasa zawróciła i od drugiej strony doprowadziła nas z powrotem do miejsca startu.

Niestety blisko końca, tuż przed ostatnim punktem, jednej z grup rozładował się telefon i nie mogła ona dokończyć zadań. Uczniowie z tej grupy poczekali na resztę klasy i wszyscy razem odpowiedzieli na ostatnie pytanie po czym wszyscy udaliśmy się na podsumowanie i zakończenie. Okazało się, że śledząc trasę i zaliczając punkty zrobiliśmy aż 11km pieszo po Warszawie!

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody: gry planszowe lub komiksy i bardzo zmęczeni wróciliśmy do szkoły.