Klasa 5b w Muzeum Powstania Warszawskiego - „Powstańczy dzień powszedni"

W piątek, 16 września klasa 5b udała się na zajęcia edukacyjne do Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcja dotyczyła powszedniego dnia powstańca a poprowadzona została przez Panią Ewę – edukatora MPW.

Podczas lekcji dowiedzieliśmy się agresji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku i o okupacji. Po wprowadzeniu, sowicie okraszonym zdjęciami i mapami, Pani Przewodnik opowiedziała nam o codziennym dniu powstańców i ludności cywilnej w czasie walk trwających od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. W drugiej części zajęć udaliśmy się na ekspozycję, gdzie m.in. dowiedzieliśmy się, jak wyglądało uzbrojenie walczących, jak radzono sobie z brakiem żywności, gdzie się ukrywano, jak się porozumiewano, jakiej broni używano i jak wyglądała kwestia religii czy kultury w trakcie powstania. Na koniec wróciliśmy do sali, w której odbyła się pierwsza część zajęć.

Pani Przewodnik rozdała nam zdjęcia, kartki i długopisy i poprosiła, abyśmy wcieli się w powstańca lub mieszkańca Warszawy z 1944 roku i na podstawie zdjęcia opisali jeden dzień z powstania. Zadanie to okazało się niełatwym, ponieważ poruszyło w nas coś najgłębszego, najdelikatniejszego. Pokazało jednak, że zrozumieliśmy czym było powstanie i jak mogli przeżywać je jego uczestnicy.

To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Mamy nadzieję, że koszmar wojny nigdy nas nie dotknie.