Klasa 3b w Muzeum Powstania Warszawskiego

Klasa 3b w Muzeum Powstania Warszawskiego - „Kim byli Zawiszacy?"

W środę, 11 stycznia 2023 r. nasza klasa 3b wyruszyła na zajęcia edukacyjne do Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcja dotyczyła Zawiszaków. Została poprowadzona przez Panią Ewę – edukatora MPW.

Podczas zajęć poświęconym najmłodszym harcerzom Szarych Szeregów poznaliśmy symbole, którymi posługiwali się Zawiszacy i zadania, jakie wypełniali w okresie okupacji.

Porozmawialiśmy o ich najważniejszej misji, czyli Harcerskiej Poczcie Polowej, która działała na terenie stolicy w trakcie Powstania Warszawskiego. Poprzez rozmowę, lekturę oryginalnych listów powstańczych oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej dowiedzieliśmy się, jak wówczas funkcjonowała poczta, jakie były zasady korespondencji i jak wielka odpowiedzialność spoczywała na łącznikach. Pod koniec lekcji utrwaliliśmy zdobytą wiedzę, rozwiązując specjalne zadania.

Czas spędzony w muzeum upłynął nam bardzo szybko. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające, a dzieci były chłonne zdobywania kolejnych informacji. Z pewnością jeszcze wrócimy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdyż jest to miejsce wyjątkowe na mapie naszej stolicy.

Mamy nadzieję, że koszmar wojny bezpośrednio nigdy nas nie dotknie.