Klasa 2a na lekcji w Zamku Królewskim

17 listopada klasa 2a pojechała do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną "Jego kudłata mość Kiopek" połączoną z przedstawieniem teatralnym. Dzieci wraz z przewodnikiem wyruszyły na poszukiwanie królewskiego pupila. Kiopek był ulubieńcem całego dworu. Codziennie odbywały się jego kąpiele. Pierwszy odwiedzał sypialnię króla i jako ostatni ją opuszczał. Lubił zabierać różne przedmioty i ukrywać je w komnatach zamku.

Niestety, pieska nie mogliśmy zaleźć, ale odkrywaliśmy ślady jego pobytu. Podczas długich poszukiwań poznaliśmy rodzinę króla, jego przyjaciół i mieszkańców Zamku Królewskiego. W pewnym momencie spotkaliśmy dworzanina, któremu udało się odnaleźć Kiopka. Dowiedzieliśmy się, że pupil króla lubił płatać figle. Pewnego razu ukradł sznycel z kuchni i położył go na tronie. Gdy weszła świta dworska schował się pod tron, a król usiadł na tłustej plamie. Zawstydzony nie chciał wstać z tronu. Oczywiście za ten wybryk piesek nie został ukarany.

W Pokoju Żółtym, w który odbywały się obiady czwartkowe podziwialiśmy portret siostrzenicy króla Elżuni Mniszchówny z ojcem i Kiopkiem. Został namalowany przez Marcelego Bacciarellego nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego..

Po przedstawieniu teatralnym pani przewodnik opowiadała nam o etykiecie dworskiej, modzie. Nauczyła nas pięknego ukłonu.