W jaki sposób oryginalnie przystroić dom lub klasę na nadchodzące święta? Może własnoręcznie wykonaną wyjątkową wycinanką?
W celu zapoznania się z tradycyjną techniką wycinania obrzędowych wzorów wielkanocnych udaliśmy się na warsztaty tematyczne do Konstancina. Mieści się tam niedawno powstałe Muzeum Wycinanki.
To właśnie tutaj, pod Warszawą, po obu stronach Wisły powstawały w XIX w. najprostsze i najstarsze formy polskich wycinanek. Papierowe kolorowe gwiazdy, lalki, kogutki, chłopaki, rózgi (drzewka) wycinane były tradycyjnie przed świętami i zdobiły wnętrza wiejskich chat.
Zwiedziliśmy wystawę, która jest w trakcie powstawania. Ciekawym doświadczeniem było zobaczenie, w jaki sposób tworzy się takie stałe ekspozycje. Po krótkim wykładzie osnutym wokół opowieści o zwyczajach wielkanocnych (gł. w naszym regionie), przeszliśmy do sali warsztatowej. Tam wykonaliśmy tradycyjną formę wycinanki mazowieckiej - gwiazdę. A później dokonaliśmy transformacji wzoru w miniaturkę - przypinkę, którą mogliśmy zabrać ze sobą.
Równie miłym wspomnieniem pozostanie słodka chwila na gofrach „U Ireny” przy Metrze Kabaty.
Klasa 5a z s.Eligią