4b w Muzeum Literatury

Wycieczka klasy 4b

na warsztaty do Muzeum Literatury


14 czerwca, z nieukrywanym entuzjazmem, wyruszyliśmy na fascynującą wycieczkę do Muzeum Literatury, usytuowanego na malowniczym Rynku Starego Miasta w Warszawie. W zabytkowej Kamienicy Balcerowskiej mieści się całe mnóstwo działów i pracowni muzealnych, w tym elegancka biblioteka, nowoczesna sala audiowizualna oraz przestronne sale wystawiennicze. W murach kamienicy zachowały się fragmenty gotyckich murów oraz niezwykłe malowidło ściennego z Trzema Królami, datowane na 1515 rok. Wejście główne do muzeum witało nas od strony Rynku Starego Miasta.

Po przybyciu zostaliśmy zaprowadzeni do sali pełnej zróżnicowanych eksponatów. Z zaciekawieniem usiedliśmy, gdy przewodnik rozpoczął barwną opowieść o epoce romantyzmu, w której żył słynny pisarz Adam Mickiewicz. Przewodnik pokazał nam również kufer, z którym podróżował poeta, oraz obrazy z nim związane, w tym wzruszający portret przyjaciółki wieszcza - matki Juliusza Słowackiego.

Przenosząc się do kolejnego pomieszczenia, naszą uwagę przykuł słynny portret Adama Mickiewicza, stworzony przez utalentowanego Walentego Wańkowicza. Wśród cennych eksponatów znalazły się również pierwsze opracowania „Pana Tadeusza” oraz „Świtezianek”. Z nieukrywaną radością mieliśmy okazję zobaczyć pióro wieszcza i jego szpilę.

Następnie rozpoczęliśmy inspirujący warsztat teatralny o wdzięcznym tytule „Przyjaciele”. Zajęcia odbywały się w otoczeniu ekspozycji stałej poświęconej Adamowi Mickiewiczowi. Zaproponowano nam tekst bajki Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Po krótkim wstępie, rozdaniu tekstów i wyznaczeniu ról, wszyscy uczniowie z zaangażowaniem brali udział w próbie czytanej, odkrywając tekst, improwizując scenki oraz ucząc się wygłaszać role. W drugiej części warsztatów uczestnicy tworzyli „żywą” scenografię i angażowali się w próbie generalnej, a następnie w premierowym przedstawieniu. Warsztat pełen był zabawy w teatr i nie wymagał dużo przygotowań. W spektaklu uczestniczyły wszystkie dzieci wraz z prowadzącym zajęcia.

Ostatnie 20 minut spotkania zostało poświęcone na opowieść o przyjaźniach Adama Mickiewicza oraz na spacer po ekspozycji z zaznaczeniem ciekawych eksponatów. Przewodnik z pasją opowiadał o znaczeniu przyjaźni w życiu wieszcza oraz o wpływie jego towarzyszy na twórczość literacką. W trakcie spaceru mieliśmy okazję zobaczyć rzadkie i wartościowe eksponaty, które przybliżyły nam życie i twórczość Mickiewicza.

Wycieczka ta była niezwykle pouczająca i ubogacająca. Cieszymy się, że mogliśmy zgłębić wiele informacji na temat Adama Mickiewicza oraz zrozumieć ważność jego wkładu w polską literaturę. Ponadto, uczestnictwo w warsztatach teatralnych dało nam możliwość wczuć się w świat jego twórczości, a także nauczyć się współpracy i otwartości na innych uczestników zajęć.

Wychodząc z muzeum, pełni wrażeń i inspiracji, byliśmy wdzięczni za tę niezapomnianą wycieczkę, która pozwoliła nam nie tylko poznać życie i dzieła Adama Mickiewicza, ale również wzbogacić naszą wiedzę na temat romantyzmu oraz czerpać radość z uczestnictwa w interaktywnych warsztatach.


STRESZCZENIE:

14 czerwca odwiedziliśmy Muzeum Literatury, położone na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Z przewodnikiem zwiedziliśmy sale wystawiennicze, w których zobaczyliśmy m.in. słynny portret Adama Mickiewicza namalowany przez Walentego Wańkowicza oraz pierwsze opracowania „Pana Tadeusza” i „Świtezianek”. Wzięliśmy także udział w warsztatach teatralnych pt. „Przyjaciele”, opartych na bajce Adama Mickiewicza.

Podczas warsztatów uczestnicy czytali tekst, improwizowali scenki i uczyli się wygłaszać role. Następnie wystawili przedstawienie, w którym uczestniczyły wszystkie dzieci wraz z prowadzącym zajęcia. Ostatnie 20 minut spotkania zostało poświęcone na opowieść o przyjaźniach Adama Mickiewicza oraz na spacer po ekspozycji.

Wycieczka do Muzeum Literatury była niezwykle pouczająca i inspirująca. Pozwoliła nam nie tylko zgłębić życie i twórczość Adama Mickiewicza, ale także wzbogacić wiedzę o romantyzmie i czerpać radość z uczestnictwa w interaktywnych warsztatach.

Informacje ze szkoły

Aktualności

Najnowsze informacje z życia szkoły, aktualności, nasze osiągnięcia, dyplomy, wyniki szachowe oraz wpisy z kroniki

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Maciej Musz z klasy 6a został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…” zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Archiwa Państwow...
Czytaj więcej
Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24

Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24

Dziewiętnastego marca grupa teatralna "Marudy" wzięła udział w XXIX Mazowieckim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży - Maska 24. Spektakl pod tytułem "Pierwszy dzień wiosny" został doceniony przez juroró...
Czytaj więcej
Finalista Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego

Finalista Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego

Z radością   informujemy, że Maksymilian Kuś uczeń  kl. 8a  został  finalistą  KuratoryjnegoKonkursu Fizycznego.
Czytaj więcej

Skontaktuj się

Preferowany kontakt

Godziny naszej pracy

Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00

Telefon stacjoanarny

Telefon komórkowy