2a w Wilanowie

7 grudnia klasa 2a pojechała na wycieczkę do Pałacu w Wilanowie. Wzięliśmy udział w dwóch warsztatach. Jako pierwsze rozpoczęły się warsztaty kulinarne zatytułowane -" Święta w staropolskiej kuchni" .

Najpierw zapoznaliśmy się z tradycjami świąt Bożego Narodzenia. Poznaliśmy postne, staropolskie potrawy, historię choinki oraz metody konserwowania potraw w XVII wieku. Dowiedzieliśmy się także, które zwyczaje nie przetrwały próby czasu i zapomnieliśmy o nich. Później pod czujnym okiem wykwalifikowanego kucharza i edukatorów kulinarnych przystąpiliśmy do przygotowywania potraw wigilijnych. Następnie zasiedliśmy do stołu. Zjedliśmy czerwony barszcz z uszkami oraz deser składający się z pierników, sosu pigwowo-pomarańczowego i kulek ananasowych.

Potem odbyły się warsztaty rekonstrukcyjne dotyczące historii drukarstwa. Dowiedzieliśmy się kto wynalazł i w jaki sposób druk oraz prasę drukarską. Każdy uczestnik warsztatów wydrukował na prasie drukarskiej kartkę świąteczną. Ozdobił ją stemplami oraz wykonał napisy za pomocą ruchomej czcionki.

Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.