Klasa 5A na wycieczce w Łazienkach Królewskich

Dnia 10 maja 2022 klasa 5A wraz z wychowawczynią Siostrą Pią wybrała się na wycieczkę do Łazienek Królewskich. Celem wycieczki było poznanie historii Pałacu na Wyspie i bogactwa oraz różnorodności przyrody w Łazienkach. Do parku dojechaliśmy metrem. Od stacji Politechnika do Łazienek przeszliśmy na piechotę.

Zwiedzanie zaczęliśmy od spotkania z panią przewodnik. Usłyszeliśmy historię powstania Łazienek Królewskich, która sięga drugiej połowy XVII wieku. Marszałek Wielki Koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski wzniósł w gęstwinie drzew, na terenie dawnego zwierzyńca, na wysepce, budynek łaźni. W roku 1764, Łazienki od Lubomirskich odkupił król Stanisław August Poniatowski i utworzył tu swoją letnią rezydencję. Król bardzo kochał to miejsce i uwielbiał spędzać tu czas.

Później poznaliśmy przyrodę Łazienek i to była najciekawsza część wycieczki. Roślinność tutaj jest niezwykle bogata i różnorodna. W jej skład wchodzi prawie 10 tysięcy drzew, różnorodne krzewy i rośliny zielne, w tym zioła i polne kwiaty. Zobaczyliśmy pochodzący z Ameryki Północnej dąb czerwony, który jesienią przybiera piękny czerwony kolor.

Grab pospolity może osiągać 30 metrów wysokości. Jego pień jest koloru szarego z charakterystycznymi jaśniejszymi pasami, które biegną wzdłuż pnia i przypominają ślady zostawiane przez grabie. Olsza to drzewo lubiące podmokłe, bagniste obszary. Dlatego zanim teren Łazienek Królewskich został osuszony, rosło tu wiele drzew tego gatunku. Dziś można je oglądać w pobliżu zbiorników wodnych. Jest to drzewo, na które jestem uczulony i staram się go unikać.

Jesiony wyniosłe to okazałe drzewa, dorastające do 40 metrów wysokości. Jego drewno jest bardzo cenne. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek. Brzoza wypija dziennie 450 litrów wody i nie należy jej sadzić w ogrodzie bo wypije wodę innym roślinom. Należy ją sadzić wzdłuż rzek lub innych zbiorników wodnych.

Wiedza pani przewodnik była ogromna i moglibyśmy ją słuchać wiele godzin. Jednak obowiązki kazały nam wracać na lekcje.

Na koniec wycieczki czekała na nas niespodzianka. Pyszne lody na Kabatach

Jan Gasiński, klasa VA