Zielona Szkoła klas 5 i 6 – Mazury (Szeligi k/Ełku) w dn. 22 – 26 maja 2023 roku
W poniedziałek rano ruszyliśmy dwoma autokarami na Mazury. Po drodze zwiedziliśmy byłą kwaterę wojenną Adolfa Hitlera o kryptonimie „Wilczy Szaniec”. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera w latach 1941 - 1945. Mimo faktu, że kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców pozostałości bunkrów wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością. Tutaj miał miejsce jeden z wielu zamachów na życie Hitlera (w lipcu 1944 roku), który jest przedstawiony na ekspozycji odtwarzającej wnętrze baraku, w którym doszło do zamachu. Uczniowie w czasie zwiedzania z zaciekawieniem słuchali przewodników i zadawali wiele pytań.
Z Wilczego Szańca udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w miejscowości Szeligi.
W kolejnym dniu byliśmy w Twierdzy Osowiec, usytuowanej w zwężeniu bagien biebrzańskich. Twierdza pochodzi z XIX wieku, nigdy nie została zdobyta. Jest to nadal czynna twierdza, w której aktualnie znajduje się Składnica Materiałowa. Po obiekcie oprowadzał nas przewodnik, który przywitał nas słowami „ kto z Mirusiem współpracuje, ten zwiedzania nie żałuje”. Ciekawie opowiadał o dziejach twierdzy. Angażował uczniów w czasie zwiedzania zadając pytania, a prawidłowe odpowiedzi nagradzał łuskami po nabojach. Ciekawostką jest, że Twierdza Osowiec jest jednym z największych zimowych skupisk nietoperzy w kraju.
W tym samym dniu byliśmy w Biebrzańskim Parku Narodowym, który jest największym parkiem narodowym w Polsce. Symbolem parku jest batalion.
W pierwszej części zwiedzania zapoznaliśmy się z ekspozycją stałą w budynku parku oraz obejrzeliśmy film, prezentujący faunę i florę parku. Później ruszyliśmy w teren. Widzieliśmy gniazdo remiza, które ma nietypowy kształt workowatej torby. Spacerowaliśmy po torfowym lesie oglądając m.in. rosiczkę, norki larw mrówkolwa.
Dzień był pełen wrażeń, ale po powrocie do ośrodka i posiłku, był czas i siły na zabawę na powietrzu.
W następnym dniu odbyliśmy rejs statkiem „Szlakiem Łabędzi”. W rejs wyruszyliśmy z Ekomariny w Giżycku. Płynęliśmy Jeziorem Niegocin, następnie kanałem Niegocińskim na Jezioro Kisajno – na wysepkach jeziora znajdują się rezerwaty bogate w faunę i florę. Po drodze widzieliśmy żeremie bobra.
W tym dniu zwiedzaliśmy również Twierdzę Boyen w Giżycku, która była ważnym obiektem militarnym o znaczeniu strategicznym w XIX i pocz. XX w. Obecnie twierdza znajduje się w rękach Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen, które zagospodarowało ten teren. Udostępniło większość budowli do zwiedzania wyznaczając ścieżki oraz przewodników. W koszarowcu przy Bramie Giżyckiej urządzono schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen. W twierdzy odbywają się rekonstrukcje historyczne, zloty motocyklów i koncerty w amfiteatrze.
Czwartek spędziliśmy w Ełku. Byliśmy w kinie na filmie pt. „Szkoła magicznych zwierząt”. Po kinie udaliśmy się do Parku Kopernika, w którym znajduje się pomnik, siedzącego na ławce, Mikołaja Kopernika oraz Układ Słoneczny wykonany z granitowych kul. Spacerowaliśmy też promenadą nad Jeziorem Ełckim i zjedliśmy pyszne lody.
Wieczorem mieliśmy ognisko z kiełbaskami, które każdy samodzielnie piekł.
W piątek po śniadaniu i spakowaniu się, ruszyliśmy w drogę powrotną. Szczęśliwi, stęsknieni dotarliśmy na miejsce, gdzie czekali na nas rodzice.